Толерантність. Про неї модно говорити, підкреслювати її важливість та ставити за мету у роботі. Але це лише слова. До чого ж насправді може призвести толерантність, та як вона впливає на повсякденне життя? Саме про це і йде мова у книзі Арі Турунена «Забуті історії міст: як багатство та культурний розвиток здобуваються толерантністю».
На трьохстах сторінках розмістилася історія таких різних за усіма критеріями міст: Мілет, Александрія, Паталіпутра, Багдад, Ханчжоу, Ісфаган, Флоренція, Амстердам і Сан-Франциско. Чому ж саме їх обрав автор? Всіх їх об’єднує одна спільна риса – толерантність.
Саме ця риса забезпечила мешканцям цих полісів неабиякий культурний розвиток та взаємообмін з чужими традиціями. Як виявилося, така відкритість забезпечує ще й суттєве економічне зростання.
«Якщо хочеш досягти успіху, не можеш дозволити собі ставитися з недовірою до нових ідей, навіть якщо вони надходять ззовні. Кожному з нас корисно інколи добряче струснути власну картину світу».
Але, на думку Турунена, для досягнення цих цілей у міста має мати одразу кілька діючих соціокультурних чинників: мирний спосіб існування, харизматичний правитель, який розуміє цінність знання, відкритість влади, космополітизм і полірелігійність, створення вільних спільнот.
Міста, де виконувалися б усі ці умови, й справді були ще до нашої ери, та й у наш час вони також снують.
Турунен розкриває перед нами минуле цих міст не лише для того, щоб поповнити наші знання з історії. Він упевнений, що, вивчивши їхній досвід, ми зможемо перенести у наше життя лише найкраще, навчимося правильно взаємодіяти у суспільстві та наблизимо сучасні міста ще на крок до такої бажаної толерантності людства.
Автор відгуку: Анастасія Козак
Коментарі