Херсонська обласна
універсальна наукова бібліотека
ім. Олеся Гончара
ПН-ЧТ: 9:00-18:00
СБ-НД: 9:00-18:00

Інклюзивні проєкти

Впровадження та розвиток інклюзії в бібліотеці реалізується працівниками Центру обслуговування людей з особливими потребами.

Для людей із вадами зору в Центрі представлено спеціальне обладнання та ресурси. Тут ви можете скористатися електронними збільшувачами – як стаціонарними («Optelec ClearView»), так і портативними. Знаходяться вони в Центрі для людей з особливими потребами (І поверх) та в секторі періодичних видань відділу обслуговування користувачів (ІV поверх). До послуг користувачів – колекція документів, виданих шрифтом Брайля, література на електронних носіях та аудіокниги.

Сьогодні, у рамках впровадження інклюзії, до бібліотечного фонду надходять книги, надруковані у так званому універсальному дизайні, що робить їх доступними для всіх, зокрема і для читачів із вадами зору. Останнім часом фонд активно поповнюється фаховою літературою для психологів і педагогів, які працюють у сфері інклюзивної освіти. На допомогу освітянам співробітники  Центру ведуть сторінку в соціальній мережі Фейсбук «Інклюзивна освіта».

Більш детально можна дізнатися тут.

Сьогодні бібліотека є своєрідним майданчиком, на базі якого реалізується низка інклюзивних проєктів, які сприяють адаптації людей з особливими потребами в соціумі та надають їм можливість реалізовувати свій творчий потенціал.

До цих проєктів можуть долучитися усі бажаючі.

З 2018 року розпочав свою діяльність перший в Україні інклюзивний інклюзивний театр при бібліотеці «Звичайна роль – особливий актор» (керівник - Коротун Н.І., координатор - Шестакова О.М.), де під пильним оком досвідченого режисера Херсонського обласного академічного музично-драматичного театру імені М.Куліша Корольової Ірини Володимирівни особливі актори опановують навички акторської майстерності та театрального мистецтва. Сьогодні до складу інклюзивної театральної трупи входять до 50-ти акторів із різними нозологіями: із розладами аутистичного спектра, із синдромом Дауна, із ДЦП, із вадами слуху. Юні актори успішно презентували три свої вистави: «Дивовижні пригоди книжкової феї у бібліотеці»; «Як папуги стали кольоровими»; «Задиркуватий півень». Театр уже відомий за межами Херсонщини і має нагороди за свою діяльність. Інформація про роботу проєкту міститься у каталозі кращих практик молодіжної роботи в Україні.

Діє у бібліотеці також «Інклюзивний ляльковий театр» (худ. керівник - Гайдай Н.Ю., менеджер проєкту - Шестакова О.М.), який був створений завдяки ініціативі батьків, що виховують дітей з РАС (розлади спектра аутизму). Актори інклюзивного лялькового театру вже встигли презентувати дві вистави та зняти власний мініфільм. Театр також взяв участь у Всеукраїнському відкритому театральному фестивалі «Казки України – 2020» та у краудфандінговому заході «Пікнік ідей».

Щосуботи до книгозбірні прямують маленькі читачі, які прагнуть не тільки покращити навички читання, але й поспілкуватися з пухнастим терапевтом – собакою Кіміко. Проєкт «Читаймо разом з Кіміко» (керівник - Рудакова М.В., координатор - Шестакова О.М.), що поєднує у собі читання книги з елементами каністерапії, реалізується з 2018 року. Кіміко – єдина в Україні сертифікована собака породи акіта-іну, яка пройшла спеціальне навчання. Сьогодні Кімі – єдина в Україні собака, яка пройшла спеціальне навчання і рекомендована європейськими кінологами як "собака для читання".
Якщо ви мрієте, аби ваша дитина полюбила читати – завітайте на проєкт «Читаймо разом з Кіміко». Адже, завдяки зустрічам з Кіміко, у дитини підвищується техніка читання, формується любов до друкованого слова, з'являється мотивація до читання та навчання в цілому, а також покращується   психоемоційний стан.

Уже традиційними стали Тижні креативної терапії в бібліотеці. Програма тижнів містить цикл різноманітних майстер-класів, заснованих на методах арттерапії та анімалотерапії. Щоразу саме зустріч фахівців, експертів та тих, кого цікавить розвиток креативної терапії на Херсонщині, відкриває цілу низку дивовижних, надихаючих та лікуючих майстер-класів. Сучасна арттерапія пропонує безліч різноманітних методів, підходів і технік: живопис, графіка, пластик, глина, фотографія, скульптура, різьба, аплікація, інсталяція, вироби з тканини тощо. Спільним для них є те, що за допомогою обраної форми вони передають назовні внутрішні переживання людини. Наш досвід переконливо доводить, що малювання, плетіння з бісеру, заняття орігамі, виготовлення ляльок тощо можуть бути не лише цікавим хобі, а й корисними практиками для нашої психіки. Спеціалісти зазначають, що творчість допомогає нам легше виражати свої внутрішні почуття, долати підсвідомі страхи та переживання. Саме тому великої популярності останнім часом набуває терапія мистецтвом, яка не має жодних протипоказань і є універсальним методом психотерапії.

Крім того, ще варто згадати різноманітні майстер-класи вихідних днів, «Години толерантності», танцювальний гурток та гурток «Арабські ритми», де з підлітками, що мають розлади аутистичного спектра, працює тренер-хореограф Ганна Маленька. І це далеко неповний перелік того, чим ми можемо зацікавити користувача з особливими потребами.

Запрошуємо також відвідати блог Центру «Бібліотека без бар'єрів».

Під назвою «Світ на дотик» ми зібрали декілька невеликих  проєктів.  Їх мета – не тільки полегшити доступ до інформації і здобуття нових навичок людям з вадами зору, а також залучити до цієї роботи  творчу молодь. Проєкт включає в себе такі  напрямки: створення тактильних посібників з застосуванням різноманітних технологій (від друку на 3D принтері до роботи з текстильними матеріалами) та проведення  адаптованих майстер-класів.  

У роботі учасники  відкриті до творчих ініціатив та активно реагують на всі виклики, що постають на шляху до їх реалізації. Так у рамках проєкту окрім творчих майстер-класів, що активно проводить майстриня Світлана Кандала в техніці плетення з намистин фуллеренами,  також з’явилися майстер-класи з орієнтування для людей з вадами зору. Поступово, реагуючи на потреби користувачів, діяльність стає все більш інклюзивною, що дає можливість без будь-яких бар’єрів відчути себе в колі однодумців і отримати радість від спілкування. В тактильних посібниках ми також намагаємося використовувати принципи універсального дизайну, а  долучення до створення іграшок на майстер-класах з пошиття іграшок з фетру - ще одна можливість для здобуття нових, корисних навичок.

Також постійно зростає цікавість до пісочної терапії та пісочної анімації. Ні для кого не секрет, що ігри з піском розвивають і мають терапевтичну дію. А ще вони просто дуже цікаві і в жодної людини дитинство не обійшлося без пісочного замку на пляжі та пісочниці у дворі будинку. А віднедавна це стало можливим і в бібліотеці. Гра з піском сприяє розвитку фантазії, дрібної моторики, тактильних відчуттів, зв’язної мови. Також вона допомагає зняти напругу та втому, які швидко виникають у дітей під час занять, що потребують зосередженості і уваги. Мабуть тому, порівнюючи з шиттям або бісероплетінням, столик з пісочної анімації завжди  користується підвищеним попитом у маленьких читачів. Використовуючи пісок та невеличкі іграшки, а також змінюючи кольори підсвітки можна швидко створити свій власний, ні на що не схожий світ. Також існує безліч ігор, які може заздалегідь підготувати ведучий: наприклад заривати в пісок «секретики», які буде цікаво знаходити всім учасникам, незалежно від віку. Від інших форм арт-терапії ця  відрізняється простотою, можливістю швидко змінювати образи, а також тим, що за своїм процесом, вона найбільш близька до гри. А важливість гри в житті людини важко переоцінити.

Аби допомогти людям з інвалідністю знайти роботу, наші працівники проводять на базі Херсонського обласного центру зайнятості відповідні семінари і тренінги, під час яких розповідають про ефективні методики пошуку роботи за допомогою найсучасніших інструментів, основні тенденції ринку праці; допомагають слухачам вибудовувати власну стратегію пошуку роботи: визначити бажану посаду та розробити детальний план її пошуку; розглядають усі можливі інформаційні канали, де можна знайти обрану вакансію і розмістити власне резюме. Останнім часом велика увага приділяється розгляду такого поняття, як «дистанційна робота», адже для багатьох людей з інвалідністю саме такий вид зайнятості інколи найбільш вдалий. Детальніше можна подивитися за посиланням.

Якщо ви бажаєте більше дізнатися про послуги Центру, долучитися до майстер-класів або у вас є власні пропозиції щодо проведення заходів, телефонуйте: (0552) 26-63-97 або (095) 686 15 37.

Календар подій

      1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 2829
3031