Oles Honchar
Kherson regional
universal scientific library
MO-TH: 9:00-18:00
SA-SU: 9:00-18:00

50 років з часу написання О.Т.Гончаром повісті «Бригантина»

This material is in Ukrainian

06.01.2024 09:46

«Найбільша перемога - це та, яку здобуваєш над самим собою.»
О. Гончар


 

Творчість Олеся Терентійовича Гончара відома й шанована в світі. Його твори, перекладені більш як 40 мовами, неодноразово видавалися в багатьох країнах, де мають коло своїх шанувальників. Свідченням високого авторитету Олеся Гончара не лише в Україні стало присудження йому Міжнародним Біографічним центром у Кембриджі (Англія) почесного титулу «Всесвітній інтелектуал» 1992 року. О. Т. Гончар відомий як державний, політичний та громадський діяч.

З іменем Олеся Гончара тісно пов'язане наше національне відродження. У пристрасному захисті вершин людського духу Гончар є одним із найпослідовніших письменників сучасності. У своїх романах, повістях, новелах автор художньо досліджує життя кількох поколінь українського народу. Кращі твори Олеся Гончара стали окрасою українського та світового мистецтва слова.

«У повісті "Бригантина" письменник обрав життєво важливу тему – виховання нової людини, нашої зміни, нашої молоді... Для традиційного Гончарового читача тут ніби все нове – і тема, і герой, і сама стилістика твору, її, так би мовити, орнамент поетових слів, думок, деталей, передчувань, всього, з чого складається велика проза. Відбулося те, що заподіює нова тема: вона примушує письменника обновити свою мистецьку «зброярню», вилучити з неї вже трохи зужите, відпрацьоване й поповнити її будівельним матеріалом для нового експерименту... Тут ми чи не вперше так чітко бачимо Гончара-педагога, уважного, по-доброму усміхненого для відкритої дитячої душі, водночас вимогливого в своєму гуманізмі.»
В. Земляк.

Повість «Бригантина» вперше була опублікована у журналі «Вітчизна» (1973, № 2). А вже окремими виданнями вийшла у видавництвах «Радянський письменник» у 1973 році та «Дніпро» в серії «Романи й повісті» (1973). Потім видавалася окремими виданнями та входила до багатьох збірників творів письменника. Твір має безпосереднє відношення до Придніпровського регіону: у Солонянському районі була, очевидно, і зараз є, школа для неповнолітніх правопорушників, де формувались драматичні людські долі. Коли Олесь Гончар писав свою «Бригантину» у далекому 1973 році, ймовірно, він там був, тому що один з героїв повісті має прізвище Тритузний – це начальник цієї школи по режиму. Дія відбувається саме в школі для неповнолітніх правопорушників, та, коли автор починає розповідати читачу історії Василька Гаркавенка, Бугра, Гени чи того ж Порфира Кульбаки, виявляється, що вони такі ж, як і наші сучасні діти зі звичайнісіньких загальноосвітніх шкіл. Дитячі мрії, бажання мати маму й тата, дружба й зрада, любов і ненависть, працелюбство й лінощі – усе це оживає перед нами на сторінках книги. Головний герой увесь зітканий із протиріч: працелюбний і разом із тим лінивий, із загостреним до жорстокості почуттям справедливості до людей і безмежно закоханий у природу й звірів – загалом милий звичайний недолюблений хлопчик. Колоритні образи вчителів – не заскорузлих, не запліснявілих у своїх принципах, бо такі не принесуть користі в роботі зі зболілими душами своїх вихованців. Веселі і разом із тим сповнені болю, трохи наївні дитячі колишні пустощі, описані чудовою мовою.

Художню майстерність Олеся Гончара у відтворенні дитячої теми схарактеризувала професор кафедри української літератури Нінель Заверталюк. «Бригантина в творчості Олеся Гончара – і в повісті «Бригантина», і підтекстах інших творів, – на мій погляд, це передусім, символ свободи. В душі Олеся Гончара, який працював в умовах тоталітарної держави, теж завжди жило це прагнення до волі, – переконана Нінель Іванівна. – У своїх післявоєнних творах «Прапороносці», «Людина і зброя», «Циклон», і в наступних романах «Тронка», «Твоя зоря», «Берег любові» він утверджував найголовніше через образи своїх героїв, з новою силою піднімав тему волі людини. У повісті «Бригантина» герой Порфир Кульбака – неврівноважений, суперечливий, доброта і жорстокість, відвертість, щирість і здатність до обдурювання, зумовлені його становищем напівсироти, несприйняття браконьєрства, перебування у режимному інтернаті для правопорушників. Він шукає, передусім, волі у природі, у рідному степу, у плавнях, Дніпровських очеретах. Його втечі – це виклик тим, хто нищить не лише природу, а й волю людини. Мотив поняття духовності як свободи Олесь Гончар пов’язував з пробудженням в людині відчуття бригантинства. Мотив відкритості океану – це безмежжя пульсуючої матерії і одночасно вираження філософії буття, відчуття незвіданої таїни».

На основі повісті «Бригантина» у 1979 році на кіностудії ім. Олександра Довженка знято художній драматичний фільм "Смужка нескошених диких квітів".

Олесь Гончар – письменник, публіцист, учений-філолог, громадський діяч, поборник державності України; той Гончар, котрий брав сиру глину – життєві події – і ліпив з неї, вдихав в неї частку самого себе, аби з'явилося нове живе творіння – нарис, новела, оповідання, повість, роман. Його майстерні словесні набутки, подібно до виробів справжніх гончарів, ставали з часом усе міцнішими і необхіднішими, переходили від покоління до покоління, єднаючи час і простір.

Використані матеріали

Відео матеріали

Матеріал підготувала Пінчук О.

Calendar

  123 4 5
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031