Херсонська обласна
універсальна наукова бібліотека
ім. Олеся Гончара
ПН-ЧТ: 9:00-18:00
СБ-НД: 9:00-18:00

Перший екофорум підприємців у Гончарівці

06.03.2020 12:04

На базі Гончарівки відбувся перший форум підприємців чорноморського узбережжя.

Із привітальним словом до гостей та учасників звернувся голова Херсонської облдержадміністрації Юрій Гусєв. Він наголосив на важливості збереження навколишнього середовища в зоні рекреації Херсонщини. Голова правління ХОГО «Регіональна рада підприємців» Федір Барулін представив проект «Чорноморське узбережжя Херсонщини без сміття», спрямований на поширення територій природно-заповідного фонду, та зауважив, що для баз відпочинку Херсонщини важливо пройти сертифікацію на здобуття права міжнародної екологічної відзнаки «Блакитний прапор».

На форумі розглядалися важливі питання з міжнародної сертифікації пляжів, критерій їх оцінювання, обговорювалися проблеми шкідливої дії фосфатних миючих та пральних засобів (як для довкілля, так і безпосередньо для здоров’я людини). Присутні ділилися досвідом масштабних прибирань, сортування та екоальтернатив. Запрошена гостя з Києва Олена Марушевська (експертка з комунікацій проекту ЄС / ПРООН «Удосконалення екологічного моніторингу Чорного моря: обрані заходи») поділилася дослідженнями  моніторингу Чорного моря. Вражаючи дані щодо складу сміття на узбережжі та в морі: на пляжах 18% – це недопалки, 14% – пластикові стаканчики, 6% – упаковки від чіпсів та цукерок, 5% – пластикові пляшки, 2% – соломинки.
Через річки в море потрапляє 20% пластикових пляшок, 14% пластикових контейнерів та 14% шматочків пластику, 11% пакетів, 9% пластикових упаковок. 
Це те сміття, яке, безпосередньо, утворюємо ми з вами – пересічні споживачі, звичайні люди. І для значного впливу на ситуацію нам не потрібні окремі закони чи механізми. Ми просто маємо усвідомити шкоду від надмірного споживання та безвідповідального кидання сміття деінде. Насправді, не так важко донести недопалок у смітник, відмовитися від пластикової соломинки (чи придбати багаторазову), відправити РЕТ-пляшку до відповідного контейнеру?
Також пані Марушевська окремо виступила з розповіддю про вплив фосфатів та фосфоритів, які призводять до масової появи синьо-зелених водоростей у річках. Хоч на ринку України є приблизно 50 торгових марок, що не використовують фосфати і фосфорити у виробництві своєї продукції, українці, не маючі достатньої інформації й пропагування, продовжують  обирати неекологічні товари.

Спеціальний гість форуму з міста Суми Дмитро Бидюк (директор ТОВ «Фудбіопак», ст. викладач СНАУ), поспілкувався з губернатором області та представив учасникам форуму сучасні біопластикові пакети та горнятка, зроблені з кавового жмиху. Цей гість спеціально був запрошений Центром екологічної інформації книгозбірні, щоб представники влади та бізнесу регіону мали можливість дізнатися про сучасну технологію, потримати в руках екологічні вироби, задати виробнику практичні питання, та, можливо, внести свої пропозиції. Область, що має два моря, дуже потребує сучасних рішень, адже під час туристичного сезону пластикове сміття стає гострою й болючою проблемою надання туристичних послух. Представлені на виставці зразки пакетів від «Фудбіопак» можна компостувати, давати  на корм  тваринам, адже вони розкладаються без шкоди довкіллю. Якщо після пікніку в лісі чи на морі залишити такий виріб, ви не нанесете такої шкоди довкіллю та тваринам, як роблять це звичайні пакети.

Голова Ради підприємців області та керівник підприємства «Clime» Юрій Рожков також відвідав форум і, своєю чергою, як виробник, змістовно розповів про безфосфатну продукцію. Він підкреслив, що український споживач має певні уподобання, надає перевагу миючим засобам, які дають більше піни, хибно думаючи, що це краще відмиє посуд. Але, насправді, фосфатні засоби залишають на поверхні посуду хімічні сполуки, які  потрапляють в їжу, а потім і в організм людини, отруюючи його.

Херсонка Oльга Maшкова, співвласниця брокерської агентції «Ecoquality» презентувала з партнеркою чудові екоальтернативи, які користувалися великим попитом серед учасників форуму. Були й блокноти з переробленого паперу, соломинки з очерету, складні силіконові стакани, ігри, засоби жіночої гігієни – дуже широкий спектр екоальтернатив, що вже є доступними для мешканців міста. Багатьох, наприклад, дивувало, що мочалку можна виростити в себе на городі, а миюче для посуди може бути їстівним.
Про туристичні ризики та наслідки споживчого ставлення до моря, про рейтинг пляжів говорили з Тетяною Крючковою, керівницею відділу еколого-освітньої робити НПП «Нижньодніпровський».

Цікавий перфоманс від команди школярів #ZWSХерсон зацікавив аудиторію й наочно продемонстрував шкідливість пляжної виносної торгівлі «з рук», яку кількість сміття вона продукує, та як це можна виправити. Для підприємців був розроблений спеціальний щоденник, завдяки  якому організатори пропонують бізнесу щомісяця набувати нової екозвички. Це допоможе підвищити власний статус та зберегти середовище, за рахунок якого вони сьогодні отримують прибутки. Ще хочеться згадати цікаві рішення, що налаштовували гостей та учасників на «робочу» атмосферу. А саме: вхід до зали каталогів Гончарівки пролягав крізь «сміттєві штори», тож кожен учасник проходив через мотузки, на яких було розвішано сміття, яке найчастіше потрапляє до моря після відпочивальників. Вже на рівні власного сприйняття можна було відчути те, що відчувають морські мешканці, зустрічаючись з «дарами» цивілізації. Зона для спікерів також була відокремлена справжньою рибальською сіткою, у залі були й птахи, заплутані в пакети, – як нагадування, чим обертається наша безкоштовна зручність.

Підсумок один – вже немає часу на роздуми. Треба діяти, бо екологічне лихо поруч. Тим паче, що однодумці, які роблять кроки в цьому напрямку, є! Приєднуйтесь і ви!

Довідка:

Форум підприємців чорноморського узбережжя Херсонщини проводився в рамках пілотного проекту Ф. Баруліна та учнівської екологічної команди #ZWSХерсон «Чорноморське узбережжя Херсонщини без сміття»  (пілотний проект EMBLAS-PLUS «Посилення екологічного моніторингу Чорнго моря». Усі заходи реалізуються за кошти Євросоюзу.)
У найближчому майбутньому планується відкриття пластикової майстерні з переробки пластикових кришечок. У селах Лазурне, Залізний Порт, Приморському та місті Скадовськ будуть встановлені креативні контейнери у вигляді морських мешканців для збору РЕТ-пляшок. У рамках реалізації проекту також планується заснування  на чорноморському узбережжі сортувальної станції та проведення освітніх тренінгів із різними верствами населення з приводу правильного поводження з побутовими відходами.
Протягом літнього туристичного сезону у 2020 році планується відвідування закладів, що надають на чорноморському узбережжі Херсонщини послуги з проживання та харчування  відпочивальників з метою визначення їх відповідності критеріям екодружнього закладу. Найвідповідальніші екопідприємці отримають сертифікат і визнання.


 

Календар подій

   1 2 3 4 5
67 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 1819
20212223242526
2728293031