Херсонська обласна
універсальна наукова бібліотека
ім. Олеся Гончара
ПН-ЧТ: 9:00-18:00
СБ-НД: 9:00-18:00

Про сучасне мистецтво у Центрі екологічної інформації

08.12.2021 10:21

У Центрі екологічної інформації завжди відбувається багато різноманітних подій та активностей на екологічну тематику: тренінги з сортування сміття, виставки еко-альтернатив, майстер-класи з апсайклінгу та пророщування бобових тощо. А є заходи, які, на перший погляд, ніяк не пов’язані з «зеленим» способом життя, але наш девіз незмінний: «Ми за “екологію” знань!» Це означає, що нам і нашим відвідувачам цікаві всі сфери життя. Тож співробітниця екоцентру Юлія Данилевська провела артлекторій із сучасного мистецтва.

Чому саме сучасне мистецтво або, як його ще називають, «контемпорарі арт»? Ця тема складна та суперечлива, люди часто плутають сучасне мистецтво з абстракціонізмом, який виник ще в 1910 році (засновником вважають В. Кандинського). Сучасне мистецтво з’явилося набагато пізніше і складається з двох великих напрямів – постмодернізм та метамодернізм.

Постмодернізм народився у 60-70 рр. ХХ ст. в США та Європі, у країнах СРСР – в період «Перебудови». Твори цього напряму відрізняються пародійністю, сарказмом та іронією. Постмодернізм виник на противагу модернізму, який, на думку мистецтвознавців, на той час вичерпав себе. У зазначений період з’являється багато нових жанрів і підтечій: відео-арт, інсталяція, перфоманс, хепенінг, акціонізм, феміністичне мистецтво, «тихий» пікет тощо. За принципами постмодернізму активно розвиваються такі види мистецтва, як фотографія, кіно та література, а такі модерністські жанри, як колаж та редімейд (привіт Марселю Дюшану!) знову стають популярними. Варто зазначити, що авторитет «митця» дуже розмивається, а подекуди й руйнується, оскільки у вищезазначених жанрах і течіях глядачі стають співтворцями твору мистецтва та вже важко визначити, хто тут насправді автор.   

Говорячи про зовсім новий напрям метамодернізму, теоретики сходяться на думці, що він з’явився у 2010 році. Це зовсім не означає, що сучасні художники перестали творити у напрямі постмодернізм. Насправді для більшості митців метамодернізм ще не осмислений, і вони тільки починають його розкривати для себе. Головними принципами метамодернізму є:

  • «нова щирість»;
  • відсутність героїв та авторитетів;
  • відсутність універсальних рецептів: потрібні будь-які люди і у кожного свій шлях;
  • об’єднання різних, але рівних;
  • розуміння того, що все, що відбувається це не кара, а можливість; 
  • припинення обнуління минулого;
  • відсутність стабільності.

Якщо говорити про приклади в масовій культурі метамодернізму, слід згадати такі фільми: «Джокер», «Борат-2» та мультсеріал «Кінь Боджек». Наприкінці лекторію глядачам було презентовано стислий огляд херсонських представників сучасного мистецтва.

Аби аудиторія не заплуталася та розуміла, про що йде мова, лікнеп із сучасного мистецтва супроводжувався слайд-шоу з прикладами авторів та їх творів. Деякі з присутніх занотовували почуте. Після лекторію слухачі охоче ставили питання й ділилися своїми враженнями і висновками.

Календар подій

   1 2 3 4 5
67 8 9 10 1112
13141516171819
20212223242526
2728293031