Херсонська обласна
універсальна наукова бібліотека
ім. Олеся Гончара
ПН-ЧТ: 9:00-18:00
СБ-НД: 9:00-18:00

Участь у тренінгу-семінарі «Як подати свій громадський бюджет»

10.05.2019 11:47

Бюджет участі (громадський бюджет або партиципаторний бюджет) – механізм взаємодії органів місцевого самоврядування з громадськістю, спрямований на залучення громадян до участі в бюджетному процесі, зокрема, шляхом прямої демократії, через визначення пріоритетів бюджетних витрат чи подання проектів, об’єднання в проектні команди, голосування за такі проекти, здійснення контролю за їх реалізацією

Вперше повний процес творення партиципаторного бюджету (ПБ) відбувся у місті Порту-Алегрі (Бразилія) 1989 року. Це щорічний процес дискусії та ухвалення рішень, у якому тисячі мешканців міста вирішують, як видавати частину міського бюджету. У процесі загальнодоступних сусідських, районних і загальноміських зібрань громадяни й обрані бюджетні делегати голосують за те, які пріоритетні потреби профінансувати додатково і на якому рівні. На першому етапі сусіди обирають дільничних і «тематичних» делегатів, які потім на неофіційних зустрічах ухвалюють рішення про пріоритетні інвестиції, надаючи їм визначене число пунктів: чим більше – тим важливіша інвестиція. У другому раунді беруть спільну участь дільничні і «тематичні» збори, які вибирають депутатів до Ради партиципаторного бюджету.

В Україні вперше бюджет участі було впроваджено у 2015 році в трьох містах: Чернігові, Черкасах та Полтаві. Станом на 2018р. ПБ діє у більш ніж 85 містах, зокрема, у всіх обласних центрах, крім Херсона. Загальний розмір громадського бюджету у всіх українських містах, за весь час його проведення, складає близько 700 млн. грн. Найбільший громадський бюджет у Києві – 150 млн грн.

У 2016 році українська технологічна громадська організація SocialBoost створила онлайн-платформу «Громадський проект», що допомагає українським містам автоматизувати процес ПБ. «Громадський проект» існує в рамках проекту USAID. SocialBoost є технічним партнером й відповідає за розробку та інтеграцію інформаційних систем з автоматизації процесу в 46 містах України. Серед них – Київ, Львів, Дніпро, Суми, Тернопіль, Краматорськ.

У 2018 році «Положення про громадський бюджет» були затверджені Херсонською міською радою, отже наше місто також приєдналось до цієї гарної традиції активної участі громадян в реалізації життєво важливих проектів для розвитку міської інфраструктури.

Враховуючи новизну цієї форми взаємодії органів місцевого самоврядування із мешканцями Херсона, громадською організацією «Глобальний погляд» 07.05.2019 року в приміщенні Херсонської міської ради був проведений тренінг-семінар із питань підготовки проектів, реалізація яких планується за рахунок коштів громадського бюджету. Захід викликав справжній резонанс серед представників громадськості міста Херсона, та мала зала була вщент заповнена зацікавленими в реалізації власних проектів сторонами. Також на заході був присутній херсонський міський голова Володимир Миколаєнко.

Приєднався до участі у тренінгу-семінарі і працівник Херсонської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Олеся Гончара Костянтин Капошилін. На заході громадськість вивчала процедуру подачі проекту, його зміст та особливості підготовки. Також активно розбиралися приклади проектів, які можуть бути розглянуті виконавчими органами міської ради. Не обійшла ведуча заходу, Людмила Абсава, й історію появи громадських бюджетів в Україні, які зараз проходять складний період адаптації та нормативного забезпечення в органах місцевого самоврядування.

В кінці тренінгу-семінару учасники одностайно оголосили надію на те, що цей новий та креативний вид безпосередньої участі громадян в життєдіяльності міста знайде свою реалізацію в Херсоні у вигляді успішних проектів.

 

Фото Анастасії Добущак

Календар подій

   1 2 3 4 5
67 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 1819
20212223242526
2728293031