Oles Honchar
Kherson regional
universal scientific library
MO-TH: 9:00-18:00
SA-SU: 9:00-18:00

Документальний фільм «Невидимі» дійняв до живого відвідувачів Гончарівки

This material is in Ukrainian

16.12.2021 14:18

Передостанній день XVIII Мандрівного фестивалю документального кіно про права людини «DOCUDAYS UA» мав місце у Центрі екологічної інформації Гончарівки. Оскільки «DOCUDAYS» представляє саме документальні фільми, то й теми, які порушують режисери, – серйозні та непрості: історії життя біженців, прекарна праця, булінг, життя з ВіЛ/СНІД, сирітство, фейки в інтернеті, СOVID-19 та локдаун тощо. Ось і цьогорічною темою фестивалю було «Повне одужання». Цього разу до уваги глядачів організатори представили стрічку словацької режисерки Майї Мартиняк «Невидимі»про порушення прав породіль та новонароджених під час пологів.

Зазвичай у суспільстві воліють не обговорювати тему пологів у контексті порушень прав жінок. Але саме замовчування та незнання сімейними парами своїх прав призводить до того, що деякі лікарі й медичний персонал можуть маніпулювати фактами і призначати процедури, які проводяться лише в дуже складних випадках. У стрічці показано, як лікарі та акушери у важливий для кожної жінки момент поводяться зухвало, ставляться без поваги і з грубощами.

Так, глядачі побачили історії 3-х жінок, які народжували в різних країнах: Чехії, Данії та Австрії. Виявилося, що в Чехії й досі застосовують застарілі методи прийняття пологів: медики втручаються у природний процес народження дитини навіть тоді, коли для хірургічного втручання немає показань. І справа не тільки в тому, що через почуття власної гідності та впевненості у своїх силах породіллі хочуть самі народжувати. А й через те, що шви після хірургії можуть довго загоюватися, завдаючи болю жінці. Тому деякі з них народжують в інших країнах, де можна отримати більш кваліфіковане обслуговування та відчути людяне ставлення. Тож фільм і знайомить глядача з жінками, які народжували в сусідніх з Чехією Австрії та Данії.

Героїні стрічки розповіли про негативний досвід під час пологів і, як наслідок, – отриману психологічну травму. Із цими молодими жінками у пологовому будинку поводилися грубо, кепкували з них під час перейм, робили їм недоречні зауваження та призначали хірургічні втручання, які вже не практикують у багатьох цивілізованих країнах.

Аудиторія під час перегляду складалася переважно з жінок та дівчат. Побачене збурило глядачок, більшість з яких уже стали матерями. Крім того, вони, на жаль, помітили подібність наших пологових до чеських, порівняли схожість ставлення до породіль українських і зарубіжних лікарів.

Під час дискусії після перегляду глядачі зробили висновки: перед народженням дитини сімейна пара повинна дуже ретельно вивчити і свої права, і права та обов’язки лікарів.

Calendar

  123 4 5
6789 10 1112
13141516171819
20212223242526
2728293031