Oles Honchar
Kherson regional
universal scientific library
MO-TH: 9:00-18:00
SA-SU: 9:00-18:00

Джут або калькуттські коноплі: практична ботаніка від Екоцентру

This material is in Ukrainian

21.07.2020 16:49

В одній із наших публікацій ми почали говорити про екологічні замінники для таких повсякденних речей, як поролонові губки для миття посуду. Сьогодні пропонуємо до вашої уваги ще одну екоальтернативу: мочалки, в’язані з волокна рослини. Про неї згадують навіть священні Веди, а одяг з цієї рослини був невід’ємною частиною побуту стародавньої Індії. Це джут або калькуттські коноплі.

З цієї екзотичної для нас рослини сучасні господині й почали в'язати кухонні мочалки. Щодо їх зручності думки розділились, але одне безперечно – такі мочалки розкладаються у звичайному компості і є максимально доступними, особливо, якщо ви хоч трохи схильні до рукоділля.

Та джут, звісно, заслуговує уваги не тільки тому, що його можна використати на кухні. Чому його порівнюють з коноплями? Бо саме з конопель здавна робили мотузки, канати, ткали цупке полотно. Як і бавовна, і льон, джут належить до найважливіших рослинних волокон. За розмірами споживання він стоїть на другому місці після бавовни, а за дешевизною – на першому.

Зростає рослина в теплому та вологому тропічному кліматі на поживних ґрунтах. Тож основними її країнами-експортерами є Бангладеш, Індія та Китай.

Підкорювати Європу джут почав з Шотландії, куди він завозився як пакувальний матеріал. До цього часу тут користувалися мішками з льону або прядива. Але волокна джута мають перевагу: вони містять у собі особливий полімер, лігнін, який робить їх більш стійкими до вологи, тому перевозити борошно або цукор в такій мішковині значно безпечніше.

Нині основним призначенням джутового волокна є його використання у виробництві меблевих і фурнітурних тканин, килимів та доріжок, а також в якості матеріала для утеплення. Набуває популярності і джутова упаковка, як екологічна заміна поліетиленовим пакетам.

Крім цього хотілося б розказати про ще один напрямок, в якому джут останнім часом здобуває все більше прихильниць: хендмейд. Декор із шпагата і мішковини екологічний не лише на вигляд. Ще його часто використовують для надання «вінтажності» виробу.

Джут може бути чудовою основою для ляльок-мотанок, таких, для прикладу, як є в книгах Ольги Тарасової «Куклы-мотанки» або «Таємничий світ ляльки-мотанки». Джут може успішно замінити звичні нам лляну нитку або прядиво.

Багато майстер-класів з використанням цього чудового матеріалу можна знайти не лише у книгах, а й у журналах. Для прикладу пропонуємо журнали «Hand-made» та «ДЕКО», що зберігаються в фондах книгозбірні.

Якщо ви цікавитеся  екоальтернативами, завітайте до Гончарівки. Ми завжди будемо раді допомогти вам створити екологічні речі для побуту та прикраси для натхнення.

Calendar

  123 4 5
6789 10 1112
13141516171819
20212223242526
2728293031