Oles Honchar
Kherson regional
universal scientific library
MO-TH: 9:00-18:00
SA-SU: 9:00-18:00

Книжкове свято у Херсоні!

This material is in Ukrainian

17.12.2016 16:46

У нашому обласному центрі пройшов Перший Південний фестиваль книги і читання «Книжковий Миколай». Протягом двох днів – 17 та 18 грудня 2016 року – у приміщенні ККЗ «Ювілейний» багато городян та гостей міста збиралися, щоб створити собі гарний настрій і узнати про книжкову продукцію вітчизняних видавництв, поспілкуватись з українськими авторами, пофотографуватись та взяти автографи, придбати книги. Погодьтеся, не кожен рік випадає така виняткова подія. Цікаво, змістовно, інформаційно і, безумовно, святково!

Як і було обіцяно, на «Книжковому Миколаї» різноманітні події відбувались паралельно на багатьох майданчиках. Але спочатку – офіційне відкриття, під час якого голова облдержадміністрації Андрій Гордєєв та начальник управління культури облдержадміністрації Світлана Думинська привітали гостей та учасників з відкриттям такого виняткового для нашого обласного центру форуму і, звичайно, зі святом Святого Миколая! «У дитинстві я багато часу проводив з книгою і знаю, що дитина, яка полюбляє читати, – гармонійно розвивається як особистість... Дякую гостям і видавництвам, які завітали на наш фестиваль, за можливість ознайомитись з новими книжками та авторами», – сказав Андрій Гордєєв.

 

Після урочистого відкриття гості фестивалю «Книжковий Миколай» мали змогу прийняти участь у ігровій програмі, в тому числі у новорічній вікторині «Зимова казка», а також у цікавому та пізнавальному літературно-краєзнавчому дартсі від Гончарівки «Влучні Миколайчики».

 

На Першому Південному фестивалі книги і читання блок літературних зустрічей 17 грудня презентувала Херсонська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Олеся Гончара. Самою першою була гостиня зі Львова – українська поетеса, член Національної спілки письменників України Марія Чумарна. «Коди сили та вишивання долі» – така філософська і в той же час яскрава і дуже цікава тема її виступу. Виявилось, що письменниця приємно вражена нашим містом: «Я відчула ваш Херсон. Ви – вже моя сім’я…». Вона поділилася з присутніми своїм відкриттям: вишивку можна читати і слухати. Вишивка – це музика. Багато нового і несподіваного почули присутні. І що означають червоні та чорні кольори, і що символізує макова квітка… І як люди помиляються, невірно трактуючи символи. А головне – присутні відчули гордість, що належать до української нації. До речі, книги письменниці є в Гончарівці. Вони варті уваги наших читачів. А що стосується оформлення книг Марії Чумарної, то в цій творчій справі їй допомагали її сім’я, діти.

«Краса і секрети української хустки – від минулого до сьогодення», «Вуалетки від кокетки», майстер-клас хореографії, «Світ фантазії і шерсті» – майстер-клас з валяння, «Екоялинки» та живопис – це далеко не всі майстер-класи першого дня проведення фестиваля «Книжковий Миколай». З ними завітали наші гості зі Львова, щоб створити херсонцям святковий передноворічно-різдвяний настрій!

А ще 17 грудня, протягом всього дня, всі бажаючі побували на «Майстер-класі від Гончарівки» (орігамі, book-Art).

Як і було заявлено, у Першому Південному фестивалі книги і читання «Книжковий Миколай» прийняло участь багато українських видавництв: зі Львова («Апріорі», «Астролябія», «БАК», «Видавництво Старого Лева», «Кальварія», «Каменяр», «Піраміда», «Свічадо», «Тріада»), Києва («Махаон»), Харкова («АССА», «Ранок», «Vivat»), Вінниці («ТЕЗА»), Херсона («Учбова книга»).

Тепер познайомимось ще з одним гостем фестивалю «Книжковий Миколай» – дослідником Голодомору Осмиром. Чому саме ця тема стала для нього головною справою? Осмир розповів історію тих часів, коли ще сам ходив у 5 клас. Якось зайшла у нього розмова зі своїм батьком про Голодомор. І син приніс підручник, щоб показати батькові, що такого явища не було, бо в підручнику ні слова про Голодомор. Тато замовк, а потім сказав: «Прийде час». І час прийшов. З тих пір, ніби відчуваючи провину, досліджує Осмир сумну главу нашої історії.

Цікавий письменник, цікава людина. Він розказав про природу багатьох явищ у суспільстві, про стереотипи та асоціації, що призводять до непорозуміння, про патриотизм, його природу – свідому і несвідому. Про багато філософських речей: і з життя окремої людини, і навіть з історії взаємовідносин між країнами. А ще Осмир – дуже приємна людина. Дякуємо письменникові і за спілкування, і за фотосесію, і за автографи!

Наш гість з Миколаєва – письменник Євген Куцев – привіз на свято і презентував три книги. Одна з них народилась саме під новорічною ялинкою й отримала назву «Сказки новогодней елки». Виявилось, що ці казки розповіло старовинне новорічне намисто.

 

На святі були і херсонські письменники! Анатолій Іванович Кичинський, Олег Васильович Олексюк, Леонід Володимирович Марченко, Валерій Павлович Кулик... Спілкувались. Давали автографи. Фотографувались. Дарили книги.

 

Лауреат міжнародної літературної премії ім. М.Сингаївського поет-пародист Іван Гентош презентував свою збірку «Страсті земні». Він переконаний: «Людина, якщо має, що писати, вона буде писати». Автор зачитав вірші на військову тематику «Побратими», «Доброволець»… Були у нього і поїздки на Майдан. А ще він працює у жанрі комедійної пародії. До речі, поет переконаний: «Добре, якщо сміх – добрий!». Митець зачитав пародію на вірш херсонського письменника Анатолія Кичинського «У понеділок». Виявляється, вони товаришують, і їм є, що сказати один одному і своїм читачам.

Цікавою була розмова ще з однією гостею «Книжкового Миколая» Катериною Немирою – українським скульптором, членом Національної спілки художників України. Вона працює в галузі декоративно-прикладного мистецтва (кераміка). Її робота «Сонячний день» потрапила на симпозіум скульптури до Італії від України. А скульптурна композиція «Кукіль» здобула спеціальне визнання у Нью-Йорку. Проте нещодавно Катерина Немира дебютувала як письменниця. Вона написала книгу «Іногда» – історію життя трьох жінок, яка пов’язана з біографією авторки. «Львів очима літератури» – такою була тема зустрічі одразу з двома письменницями – Катериною Немирою і Марією Чумарною.

«Вогонь! Він є в кожному. В одних він заледве тліє, у декого рівномірно і спокійно горить, віддаючи тепло іншим, а бувають випадки, коли він спопеляє власника». Ці слова належать перу Дари Корній, на зустріч з якою з нетерпінням чекали читачі Херсона в рамках фестивалю книги і читання. Тема зустрічі: «Українська міфологія». Дара Корній – надзвичайний майстер містики з незвичними заворотами у сюжеті, з розкішною, соковитою і гарною мовою. Її романи наповнені фольклором, легендами, переказами, вірою у все живе навколо, а головне – коханням. Вже першим своїм романом «Гонихмарник» (2010р.), написаним в жанрі міського фентезі, письменниця довела, що рідна міфологія не гірша, а навіть краща, ніж іноземна. Твір приніс авторці третю премію літературного конкурсу «Коронація слова» 2010 року в номінації «роман» та неофіційне звання «української Стефані Майєр». Далі з-під пера літераторки вийшли романи: «Тому, що ти є», «Зворотній бік світла», «Зворотній бік темряви», «Зворотній бік сутінів»… Їх вона теж представила херсонцям. Дара Корній стала автором більше десяти романів і отримала відзнаку «Золотий письменник України». На зустрічі авторка розповіла про життєвий і творчий шлях, історію написання творів, про плани на майбутнє. Усі бажаючі мали змогу оцінити письменницький талант літератора і придбати книги з її автографом. «…Я тішуся з того, що українське фентезі стає модним», – сказала Дара Корній і додала, що планує і далі популяризувати український міфологічний світ.

А ще херсонці зустрілися з письменницею Галиною Пагутяк. Місце дії багатьох її творів – її рідне село Уріж. Саме в Урожі, за словами Галини Пагутяк, їй відкрився дивний світ людських вірувань про потойбіччя, до яких вона ставилася більш, ніж серйозно. Саме село, що є сусіднім з батьківщиною Франка (Нагуєвичами), вона називає дуже містичним та загадковим. А Франка письменниця вважає наймістичнішим письменником України. За мотивом переказу українського класика Галина Пагутяк написала роман «Урізька готика», який авторка відносить до вершинних своїх творів. Галина Пагутяк любить мандрувати. Подорожі селами Галичини вилилися в незвичайну книгу розповідей, кілька днів у Туреччині – у повість «Новий рік у Стамбулі». Часто буває в Ізраїлі, Єрусалим вважає найтаємничішим містом світу. Багато своїх книг авторка представила на фестивалі.

 

 

Calendar

  123 4 5
6789 10 1112
13141516171819
20212223242526
2728293031