Сьогодні більшість лікарів радять включати яйця в раціон здорового харчування, оскільки цей продукт від природи надзвичайно насичений поживними речовинами. Вони містять у збалансованому стані всі компоненти, необхідні для розвитку живого організму. Яйця – цінний харчовий продукт, джерело білка, вітамінів A, D, E, каротину і ряду вітамінів групи В, а також мінеральних речовин. Основна частина корисних речовин яєць зосереджена в жовтку.
Тож чим корисні яйця?
Лецитин – міститься в яєчному жовтку, вважається дуже важливою для організму речовиною: він стимулює роботу серцево-судинної системи і постійно необхідний для нормальної роботи нервової системи, мозку і печінки.
Жири – їх в яйці чимало, близько 7-8 г. Однак дві третини від цієї кількості – дуже корисні різновиди жирних кислот, необхідних для функціонування серцево-судинної системи.
Мінеральні речовини (здебільшого кальцій і фосфор) – необхідні для зубів, кісток і розумової діяльності; повинні потрапляти в організм щодня.
Білки – в яйці є весь набір незамінних амінокислот, необхідних для повноцінного білкового обміну. Незамінними вони називаються тому, що саме їх організм не вміє синтезувати сам, а обов'язково повинен отримувати ззовні. Із них, як із цеглинок, будуються білки – основа всіх тканин.
Селен і лютеїн є потужними антиоксидантами і приносять величезну користь організму.
Так, яйця містять багато холестерину, але саме він потрібен організму для підтримки імунних функцій і для вироблення ряду гормонів (кортизолу, тестостерону).
Яйця часто рекомендують до споживання як джерело заліза.
У складі яйця присутні також холін (він регулює роботу нервової системи), біотин, фолієва кислота.
Яйця обмежують або виключають із раціону харчування взагалі при ряді захворювань (холецистит, атеросклероз). Людям із підвищеним вмістом у крові холестерину потрібно порадитися з лікарем відносно споживання яєць. Крім того, слід знати, що цей продукт може спричинити алергію. Але користі від вживання яєць значно більше, ніж шкоди. Тож одне яйце щодня не принесе шкоди здоров’ю, а навпаки – допоможе його зміцнити!
Джерела інформації:
- Гігієна харчування з основами нутриціології [Текст] : підручник. У двох книгах / за ред. В.І. Ципріяна. – К : «Медицина», 2007. – 543 с.
- Тележенко, Любов Миколаївна. Здорове харчування: практичні рекомендації [Текст] : монографія / Л. М. Тележенко, Н. А. Дзюба, М. А. Кашкано ; М-во освіти і науки України, Одес. нац. акад. харч. технологій. – Херсон : Олді-плюс, 2018. – 199 с. : табл., рис. – Бібліогр.: с. 134-138.