Oles Honchar
Kherson regional
universal scientific library
MO-TH: 9:00-18:00
SA-SU: 9:00-18:00

Луї Брайль – людина, що подарувала світло у темряві

This material is in Ukrainian

04.01.2019 10:35

Шрифт Брайля – відомий у всьому світі рельєфно-крапковий тактильний алфавіт, який був створений спеціально для незрячих людей. Але мало хто знає, що шрифт Брайля був винайдений майже двісті років тому дуже доброю, освіченою і, водночас, тотально незрячою людиною – Луї Брайлем.

Сьогодні, 4 січня, увесь світ відзначає 210 років від дня народження Луї Брайля – французького тифлопедагога та винахідника універсального шрифту, який дозволяє незрячій людині читати, навчатися, грати музику по нотах та взагалі розвиватися, не гірше, ніж інші люди.

Так сталося, що у 3 роки стався нещасний випадок, і маленький Луї пошкодив собі око. А трохи згодом хвороба уразила й друге око, внаслідок чого дитина повністю осліпла. Але батьки Брайля доклали максимум зусиль, щоб їхня дитина отримала початкову освіту, а згодом влаштували Луї у Королівський інститут для сліпих дітей, де вони мали змогу, окрім навчання, опанувати ще й гру на органі та піаніно. Саме тут дванадцятирічний Луї розпочав свою роботу над створенням власного рельєфно-крапкового шрифту.

На той час навчання незрячих дітей відбувалося за методом Гаюї: на цупкий папір наклеювалися великі, товсті літери. Із-за об’єму книжка для навчання виходила товстою і незручною.

Ідея створити рельєфно-крапкову абетку виникла у Луї Брайля після візиту до інституту відставного капітана-артилериста Шарля Барб’є, який розповів учням про так зване «нічне письмо» – особливий вид зв’язку, який пізніше отримав назву сонографія. В основі цього виду зв’язку був покладений дотиковий метод, де у формі прямокутника були розташовані округлі шість крапок.

Близько двох років тривала робота Луї над створенням рельєфно-крапкової абетки, а в 1829 році Брайль опублікував власний унікальний метод письма, який до сьогодні носить ім'я свого творця. На жаль, шрифт Брайля отримав визнання лише після смерті Луї, але цей винахід вже майже два століття надає можливість незрячим людям навчатися і розвиватися.

На базі Херсонської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Олеся Гончара вже близько 12 років діє Центр обслуговування користувачів з особливими потребами, який має чудову колекцію видань шрифтом Брайля. Найбільшою популярністю користуються дитячі твори сучасних українських авторів. Нещодавно у Центрі  з'явилися й дитячі книжки в універсальному дизайні. Таку книжку одночасно зможе читати незряча і зряча людина.

Завітавши до Центру обслуговування користувачів з особливими потребами, ви зможете взяти книгу для людини з вадами зору, а також ознайомитися з іншими сервісами, які надає Центр для своїх відвідувачів.

Calendar

  123 4 5
6789 10 1112
13141516171819
20212223242526
2728293031