Oles Honchar
Kherson regional
universal scientific library
MO-TH: 9:00-18:00
SA-SU: 9:00-18:00

Російський «захист православ’я»

Руйнування релігійних обʼєктів під час війни – не рідкість. Під час російського вторгнення зруйновано та пограбовано сотні релігійних соборів, храмів та церков. Це усвідомлена руйнація нації. Росіяни воюють із сенсами, з нашою ідентичністю, нашою присутністю на землі. Пропагандисти кремля цинічно прикривають власні імперські амбіції тезами про "захист православ’я", агресивна атака російських військ руйнує святині України.

За даними Державної служби України з етнополітики та свободи совісті, під час війни Росія зруйнувала приблизно півтисячі релігійних об’єктів в Україні, зокрема церкви, мечеті, синагоги, навчальні та адміністративні будівлі релігійних громад України.

П’ятдесят відсотків усіх християнських релігійних об’єктів, які було повністю або частково зруйновано під час російських атак, належать Українській православній церкві, яка після собору 27 травня 2022 року оголосила про свою незалежність від Московського патріархату РПЦ.

Вандалізму з боку російських військ зазнали церкви щонайменше 10 областей: Київської, Донецької, Житомирської, Запорізької, Луганської, Одеської, Сумської, Херсонської, Харківської та Чернігівської.

Донеччина

У Донецькій області найбільше дісталося Святогірській лаврі. Сам Святогірськ був під окупацією. Лавра, яка розташована на іншому березі річки, – ні. Однак її регулярно обстрілювали.

Повністю вигорів Всіхсвятський скит (розташований на певній відстані від основних споруд) – справжня окраса цього місця, унікальний зразок модернової деревʼяної архітектури. Залишився лише фундамент.

Також постраждали від обстрілів Благовіщенський храм УПЦ МП у Бахмуті, храм Казанської ікони Божої Матері в Мар’їнці, у руїнах колись дуже красивий та ошатний храм Різдва Пресвятої Богородиці (смт Новоекономічне) Горлівської єпархії УПЦ МП.

Зазнав артилерійського обстрілу Свято-Успенський монастир у селі Нікольське у Волноваському районі та Костянтинівська мечеть у Костянтинівці Донецької області.

У селищі Талаківка під Маріуполем було пошкоджено головний купол, дах і дзвіницю храму на честь Різдва Пресвятої Богородиці. Цей храм уже руйнували за часів радянської влади й відбудовували у 1992 році.

Також російські загарбники обстріляли Христо-Різдвяний кафедральний собор в Сєвєродонецьку, будівлю частково зруйновано.

Вінниччина

Дуже сильно постраждав храм Георгія Побідоносця в самій Вінниці. Пошкоджено вікна нижнього храму, приміщення недільної школи, куполи та господарське приміщення.

Житомирщина

Каплицю Свято-Покровського храму УПЦ МП у місті Малині знищено повністю.

У храмі Різдва Богородиці (с. В’язівка) – значні руйнування.

Влучання снаряду у Покровську церкву в центрі містечка Малина на Житомирщині.

Знищено 160-річний дерев’яний храм на честь Пресвятої Богородиці УПЦ МП у селі В’язівка Житомирської області.

Київщина

У місті Києві на територію Української євангельської теологічної семінарії прилетіли російські снаряди. Будівлі семінарії пошкоджено. Семінарія з 1992 року готувала служителів з України, Азербайджану, Вірменії, Казахстану, Киргизстану, Таджикістану, Узбекістану, Білорусі, Молдови та Росії.

Зазнав пошкоджень храм на честь святителя Іоасафа Білгородського на Інтернаціональній площі у Києві.

У селі Ясногородка, Київської області, під час обстрілу було пошкоджено храм Різдва Пресвятої Богородиці. Два снаряди влучили в купол, снарядом БМП було пошкоджено дзвіницю. Ушкоджено також збудований біля храму парафіяльний будинок. З великокаліберного кулемету прошито вікна та вхідні двері храму.

Внаслідок обстрілу постраждав храм Вознесіння Господнього у селі Бобрик Київської області.

Під містечком Ірпінь, російські війська обстріляли Храм Великомученика Георгія Побідоносця.

У селі Заворичі Броварського району Київської області внаслідок обстрілів згоріла Георгіївська церква, збудована у 1873 році. Вона належала Бориспільській єпархії УПЦ МП. За інформацією парафіян, обстріл здійснили російські війська.

Під час обстрілу зруйновано храм на честь пророка Іллі та Апостола Андрія Первозванного в селі Мостище Фастівського району Київської області.

Луганщина

У перші дні нападу Росії на Україну в місті Лисичанськ постраждав Другий Митрофанівський храм і недільна школа: вибито вікна, пошкоджено інтер’єр.

Зруйновано храм на честь ікони Божої Матері "Усіх скорботних Радість" у Сєвєродонецьку, який розташовується на території лікарняного містечка, від обстрілів там обвалилась стеля.

Також окупанти стерли з лиця землі Свято-Катерининський храм УПЦ МП у місті Щастя та у Рубіжному на було знищено новозбудований храм Матрони Московської.

Одещина

Чотири рази обстрілювали будівлю Свято-Іверського чоловічого монастиря УПЦ МП в самій Одесі. Саме тут розташовані храм ікони Іверської Божої Матері, відділ у справах монастирів єпархіального управління Одеської єпархії УПЦ, недільна школа, а також чернечий гуртожиток.

23 липня 2023 року, під час злочинної ракетної атаки Росії, Спасо-Преображенський кафедральний собор зазнав значних руйнувань. Повністю знищено вівтар і пошкоджено тримальну конструкцію будівлі.

Він був закладений в 1794 році, освячений в 1808. У 1936 був повністю зруйнований, на його місці розмістили фонтан. Собор відбудований у 1999—2005 роках на місці зруйнованого попередника. У 2001 наново освячена каплиця дзвіниці; у 2005 — нижній храм; у 2010 — верхній храм.

Сумщина

У перші дні війни окупанти завдали ракетного удару, у результаті якого зазнав ушкоджень Георгіївський храм УПЦ МП в Охтирці.

Ставропігійний чоловічий монастир на честь Різдва Пресвятої Богородиці у селі Соснівка постраждав трохи пізніше – там зруйновано адміністративний корпус і господарчі будівлі.

У Сумах внаслідок авіанальоту російського бомбардувальника постраждала будівля Сумської духовної семінарії УПЦ МП.

Чернігівщина

Під час окупації (з лютого по квітень 2022-го) росіяни завдали руйнацій Вознесенському храму Чернігівської єпархії УПЦ (с. Лукашівка). Спочатку вони там зберігали боєприпаси, а потім просто спалили. Вщент.

Також від обстрілу постраждали будівлі Єлецького Успенського монастиря в Чернігові, заснованого в 1069 році.

Внаслідок артилерійського обстрілу було пошкоджено куполи та покрівлю Георгіївського храму в місті Ніжині.

Харківщина

Зазнав ушкоджень від обстрілу Харкова Університетський Антоніївський храм, розташований у Харківському національному університеті імені Каразіна. Вибито всі вікна, пошкоджено церковне начиння.

Обстріляно храм на честь святих Жінок Мироносиць та Успенський собор у Харкові, внаслідок обстрілу вибито вікна й вітражі, пошкоджено церковне начиння й оздоблення.

Вибуховою хвилею від ракетного обстрілу по Харкову були ушкоджені вікна синагоги Об’єднаної єврейської громади. Синагога була збудована у 1913 році й на той час була однією з найбільших у Європі.

Також російська ракета влучила в будівлю курії Харківсько-Запорізької дієцезії Римо-Католицької Церкви в Україні.

Внаслідок обстрілу російськими військами селища П’ятихатки Харківської області постраждав храм Святої благовірної цариці Тамари.

Херсонщина

Область потрапила в окупацію буквально в перші дні великої війни, але це не вберегло місцеві храми УПЦ МП від рук загарбників. Був повністю знищений Свято-Троїцький храм у селі Осокорівка Новокаховської єпархії та систематичні влучання на територію храму Різдва Пресвятої Богородиці Херсонської єпархії. Від одного обстрілу – просто на подвір’ї – загинув парафіянин.

На початку 2023-го-вже після деокупації обстрілів зазнала територія Херсонського єпархіального управління УПЦ. Один снаряд влучив у домову церкву та пробив дах, інший вибухнув неподалік і пошкодив фасад та будівлю всередині.

Храми завжди були місцем сили та єднання народу. Зруйнування святинь може розглядатися ворогом як засіб деморалізації людей, знищення волі до боротьби.

Те, що найбільше зруйновано храми УПЦ Московського патріархату, свідчить про варварство Росії – знищувати всі обʼєкти без розбору.

На жаль, кількість знищених релігійних обʼєктів, остаточно підрахувати складно, тому що більша їхня частина знаходиться там де точаться бої.

Використанні джерела:

Calendar

      1
2 3 45 6 78
910 11 12 13 14 15
16 17 18 19202122
23 24 25 26 27 28 29
3031