Oles Honchar
Kherson regional
universal scientific library
MO-TH: 9:00-18:00
SA-SU: 9:00-18:00

Високоточна зброя Воїнів Світла

Останні війни та військові конфлікти яскраво довели, що саме високоточна зброя (ВТЗ) може дозволити протистояти добре оснащеному та більшому за чисельністю противнику. На 24 лютого 2022 року, тобто на початку війни, Україна мала кілька далекобійних систем у різних калібрах: для роботи по площах – «Ураган» і «Смерч» – 35 і 70 кілометрів відповідно. Для точкових цілей – самохідну гаубицю «Піон», деяку кількість модифікацій «Смерча» – «Вільха» і найбільш далекобійну зброю – ракетний тактичний комплекс «Точка-У» з дальністю в 120 км. Вітчизняна розробка 300-мм високоточної РСЗВ «Вільха-М» з дальністю дії у 110-130 км має перевагу над HIMARS (70 км). Восени 2021 року «Вільха-М» проходила державні випробування і до початку російського вторгнення 24 лютого 2022 року на озброєння потрапити просто не встигла. Аналогічно виглядає ситуація із 155-мм САУ «Богдана» (вітчизняний аналог французької САУ Cаesar) з дальністю стрільби до 40 км. Планувалося замовлення для ЗСУ 18 одиниць (дивізіон), але через штучні затримки установка все ще перебуває на етапі держвипробувань, хоча й успішно воює на фронті. Також в Україні створили власні 152-мм і 155-мм керовані високоточні осколково-фугасні снаряди «Квітник-Е» з лазерною напівактивною головкою самонаведення (типу 9Е421). 155-мм версія у виробництво не пішла, але вже стала прототипом для створення у Польщі аналога – 155-мм снаряда APR 155.


РСЗВ ВІЛЬХА-М

«Відбулася певна еволюція застосування артилерії і еволюція потреби артилерії, яка нам потрібна. Безумовно, на першому етапі того, що в нас було – нам було достатньо. А на сьогоднішній момент ми потребуємо таку, більш далекобійну артилерію. Те озброєння, яке буде досягати пунктів управління, які були розташовані глибоко в тилу, баз матеріально-технічного забезпечення, аеродромів підскоку, аеродромів, де, в принципі, Російська Федерація дислокує власну авіацію і використовує для нанесення ударів по лінії фронту»
Воєнний експерт Антон Міхненко.

На війні важливий не рівень чи складність технології. Набагато серйозніше те, з чим ця технологія поєднується, наскільки легко навчитися її використовувати і як багато такої техніки можна швидко отримати. За рік війни Збройні сили України показали, що таке правильна комбінація технологій і як вона забезпечує перемогу над противником, що має перевагу буквально в усьому. Українська армія менш ніж за рік перетворилася на сучасну, ефективну бойову силу. Значною мірою це відбулося завдяки великій кількості технологій, наданих Сполученими Штатами та їх союзниками по НАТО.


Далекобійні системи України станом на 24 лютого 2022 року

Сьогодні українці використовують високотехнологічні західні системи озброєнь, такі як високомобільні артилерійські ракетні системи (High Mobility Artillery Rocket System, HIMARS) і протирадарні ракети.

Проте битви виграють не лише технологіями. Україна змогла отримати великий асортимент техніки НАТО і швидкість та ефективність, з якими українці навчилися її використовувати та доставляти на поле бою, просто вражає. За один лише рік Україна стала технічною бойовою силою, здатною поєднувати різні рівні технологій для підтримки єдиної стратегії.

ЧЕРВЕНЬ

1 червня

В Україну прибули перші РСЗВ HIMARS та боєприпаси до них у межах пакету військової допомоги Сполучених Штатів. Станом на зараз загальна кількість цих установок понад 20 одиниць. Цю артилерійську систему підвищеної мобільності розробили наприкінці 1990-х. M142 HIMARS – високо мобільна реактивна система залпового вогню, призначена для ураження районів зосередження артилерійських систем, засобів ППО і вогневої підтримки, вантажного транспорту, бойових машин і бронетранспортерів, а також для надання вогневої підтримки своїм підрозділам і засобам підтримки.

Вона має масу 16 тонн, з яких 5 тонн ― корисного навантаження (несе шість ракет для залпового вогню або одну ракету MGM-140 ATACMS).

На відміну від більшості радянських реактивних систем залпового вогню, які використовують некеровані боєприпаси, HIMARS має в арсеналі керовані високоточні ракети GMLRS з дальністю ураження до 80 км, а ракета MGM-140 ATACMS ― 300 км. Вона встановлена на базі 6-ти колісної вантажівки, стріляє ракетами 227-го калібру з GPS-керуванням і за один раз може випустити до 6 ракет або одну балістичну, яка може вражати цілі на відстані до 300 кілометрів.

Система готується до стрільби за 1 хвилину – через те, що боєприпаси розташовуються у контейнерах, каже генерал-лейтенант у відставці Ігор Романенко: "Це така конструкція – три ракети зверху, три знизу і вони у пеналах. Знімається пенал, ставиться інший і можна продовжувати стріляти". Також експерт додає, що американські РСЗВ переважають у точності: накривають не площі, а б’ють точково, з відхиленням від цілі на метри.


РСЗВ HIMARS

 

11 - 17 червня

Звільнення с. Таврійське на Херсонщині. В акваторії Чорного моря Військово-морські сили ЗСУ вразили черговий буксир Чорноморського флоту РФ «Василий Бех» із ЗРК ТОР на борту.

29 - 30 червня

Відбувся найбільший обмін полоненими. Зі 144 звільнених українських воїнів – 95 оборонців Азовсталі. Більшість українських захисників, які повернулися додому, були важко поранені. ЗСУ взяли під контроль село Потьомкине на Херсонщині.

Звільнення острова Зміїний. У Генеральному штабі ЗСУ підтвердили, що російські окупанти втекли з нього під натиском нашої артилерії та повітряних ударів. За час перебування на Зміїному російські війська втратили на острові та в навколишніх водах техніки на понад $915 млн. Уперше Збройними Силами було застосовано українську 155-мм САУ "Богдана", яка існує в єдиному екземплярі. Розрахунок мав 50 снарядів “на зміну” того дня і фактично кожен постріл влучав у ціль.

Після звільнення Зміїного Україна зробила можливим "зерновий коридор", якого б не було в жодному вигляді, якби ми не відбили острів і не потопили "Москву". Плюс, ми забрали у Росії можливість контролювати узбережжя України та ще кількох сусідніх країн.
Співробітник Головного управління розвідки


САУ Богдана

Втрати росіян на 01.07.2022 за даними Генштабу ЗСУ:

Друга стратегічна оборонна операція виснажила війська російських окупантів і, водночас, дозволила Силам оборони України накопичити сили і засоби для проведення наступальних дій з метою визволення тимчасово окупованих територій. Зробити це вдалося починаючи з вересня 2022 року під час стратегічної наступальної операції.

Українська високоточна зброя нового покоління: ракетні комплекси України.
Автор: Голова Асоціації «Західноукраїнське об'єднання підприємств оборонно-промислового комплексу» Ігор Крол

ЛИПЕНЬ

4 - 15 липня

Вибухи військових складів і військових баз у окупованих Сніжному, Донецьку і Торезі, на Ізюмському напрямку. ЗСУ знищили біля Херсона ворожий склад боєприпасів. Україна отримала перші американські далекобійні реактивні системи залпового вогню M270 MLRS. Це гусенична реактивна система залпового вогню. Вона стріляє ракетами з таким же калібром як і HIMARS — 277, але може випустити за раз 12 ракет або 2 балістичних — тобто у два рази більше. Залежно від типу, ракети M270 можуть літати на відстань від 30 до 300 км. Перезаряджаються MLRS (як і HIMARS) екіпажем за 5 хвилин без допомоги інших транспортних засобів, каже італійський військовий експерт Томас Тейнер, а до прикладу, радянські РСЗВ "Смерчі" та "Урагани", які використовує Росія, у найкращому випадку можуть дати один залп у годину.


РСЗВ M270 MLRS

Уповільнилися наступи армії рф через системне знищення українською стороною ворожих складів боєприпасів у глибокому тилу. Удари завдавали передусім високоточною артилерією HIMARS на відстані до 80 км. За даними МО України HIMARS знищили вже понад 30 логістичних обʼєктів військ РФ.

Стратегічна ініціатива належить Україні приблизно з середини літа, відповідно саме Україна вирішує, де і які подальші дії і в якому форматі будуть розгортатися. Росія стратегічну ініціативу втратила, коли була зупинена на підступах до Києва.
Віктор Кевлюк, експерт центру оборонних стратегій.

17 - 23 липня

ЗСУ вразили російський склад боєприпасів у Лазурному Херсонської області та склад з БК під Новою Каховкою (с. Райське). ЗСУ нанесли удар по Антонівському мосту під Херсоном. Вибухи на військових складах окупантів у Горлівці та Донецьку. У Лисичанську ліквідовано близько 50 російських окупантів із так званого “6-го полку 2 армійського корпусу”, що зібралися на нараду у штабі. ЗСУ вразили ракетами Дар'ївський міст через Інгулець під Херсоном.

Українські військові за допомогою РСЗВ HIMARS знищили вже 50 російських складів із боєприпасами.

Далекобійні системи України після допомоги Заходу

26 липня

Ліквідований заступник командира авіадивізії ЗС РФ полковник Анатолій Стасюкевич.

Вражено рашистську нафтобазу у Донецьку.

Ввечері ЗСУ нанесли удар по Антонівському мосту під Херсоном і вивели його з ладу, чим відрізали окупований Херсон від лівобережжя Дніпра

Наразі США передає або вже передали ЗСУ додаткову партію невідомої кількості високоточних ракет GMLRS для ракетних комплексів HIMARS, отже, атаки по російським штабам та логістичним центрам продовжаться, а також додаткову партію протирадіолокаційних ракет HARM. Ці ракети дозволили ЗСУ пробити російську протиракетну оборону. Бо тепер по зосередженню російських радарів та зенітно-ракетних комплексів, які намагаються прикрити стратегічні об'єкти від ударів HIMARS, завдають удари самонавідні ракети HARM, які знищують протиповітряну оборону та завдають важких втрат. Таким чином, захиститись від HIMARS росіяни не зможуть.


Ракета AGM-88 HARM

15 тактичних безпілотних комплексів Boeing ScanEagle. Це сучасний військовий дрон армії США середнього радіусу дії, з вертикальним злетом, який в одному класі з нашими комплексами типу PD-2, і оптимізований для тактичної розвідки та корегування артилерійського вогню.


Безпілотник ScanEagle

У свою чергу Німеччина передає або вже почала передачу ЗСУ засоби протиповітряної оборони, а саме зенітно-ракетний комплекс IRIS-T SLM. Надсучасний комплекс середньої дальності, маневрений, який переважає будь-який російський ЗРК цього класу — Бук-М3, передусім. Такий зонт зможе прикрити від усіх видів літаків, безпілотників, крилатих, та деяких балістичних ракет. Одна машина передається для навчання.


ЗРК IRIS-T SLM

Також передаються додатково 15 самохідних зенітно - артилерійських установок калібру 35 мм Гепард (раніше ЗСУ вже отримали 15 Гепардів). Гепарди високоефективні, оскільки в їх арсеналі є програмовані снаряди, які забезпечують високу ефективність та економічність як при знищенні літаків та гелікоптерів, так і дуже дрібних цілей типу квадрокоптер. Німці додатково передають 4000 бойових зенітних снарядів 35 мм, та 4000 практичних — для навчання екіпажів; 40 станцій радіоелектронної боротьби проти дронів великої дальності; 24 станції постановки перешкод малої дальності. Німці діють комплексно.


Зенітна самохідна артилерійська установка Gepard

Україні передають також артилерійські снаряди: 255 далекобійних керованих артилерійських снарядів калібру 155 мм типу Vulcano. Це найновітніший вид озброєння, аналогів якому нема в російській армії. Цей снаряд має дальність до 50−70 км, та корегується у польоті так само як ракети HIMARS — через GPS навігацію. Тобто точність ураження ювелірна. Ці снаряди можуть використовувати усі гармати 155 мм, які нам вже передали країни НАТО. Такий снаряд дуже ефективний саме для контрбатарейної боротьби, для ураження окремої гармати. САУ, є дешевшим за ракету HIMARS, і може бути набагато швидше застосований зі стандартної гаубиці. Дальність якраз така, щоб наша гармата могла знаходитись на відстані в 20−30 км від фронту та уражати російські гармати у 20−30 км від фронту, тобто на максимальній дальності роботи російської артилерії калібру 152 мм.

20 ракетних установок калібру 70 мм, які можна ставити на пікапи та 2000 корегованих ракет з лазерною системою наведення. Цей цікавий вид зброї розроблений в США — ракети типу APKWS. Це старі некеровані авіаційні ракети, які оснащуються блоком лазерного наведення. Точність забезпечується лазерним променем. Це дозволило зробити дуже точну та дуже мобільну установку, яку можна розміщати на будь-якій машині та забезпечувати високу точність ураження проти слабо захищених цілей.

Швеція передала партію новітніх самохідних 155-мм гармато-гаубиць FH77 BW Archer, які є найбільш сучасними у світі. Archer відрізняють висока мобільність, скорострільність, точність і повна автоматизація усього циклу стрільби без необхідності перебування обслуги назовні. Протягом лише 2,5 хвилин ця САУ здатна вистрілити 21 снаряд на відстань до 50 км, що суттєво скорочує час виконання вогневого завдання і зменшує ризик потрапити під вогонь у відповідь.


FH77 BW Archer

Наразі Україна перебуває на шляху до отримання літаків, які перш за все оборонятимуть наше небо від російських балістичних та інших ракет, для захисту мирних людей та цивільної інфраструктури. Генсек НАТО Єнс Столтенберг вважає, що початок підготовки українських пілотів на винищувачах F-16 відкриває можливість для розгляду рішення про початок постачання літаків для України – коли пілоти будуть для цього готовими.

За словами міністра оборони України Олексія Резнікова, F-16 наша країна готова буде розмістити у себе восени або взимку, оскільки триває підготовка.

Видання The Economist раніше зазначило, що політичне значення про постачання винищувачів буде важливішим, ніж самі літаки.

Західні військові можуть ставити ЗСУ за приклад того, як треба інтегрувати технології та зброю, щоб залишатися гнучкими й адаптованими.

Зараз в Україні відкривається вікно у війну майбутнього. Перемога в наступних війнах залежатиме від того, яка сторона зможе краще використати технології всіх рівнів та інтегрувати їх у послідовну стратегію. Технології змінюють ситуацію, але лише для тих, хто найкраще їх використовує.

Далі буде…

Інтернет-ресурси

Підготувала Пінчук О. А.

Calendar

      1
2 3 45 6 78
910 11 12 13 14 15
16 17 18 19202122
23 24 25 26 27 28 29
3031