Вийшов новий довідник
Гордістю Херсонської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олеся Гончара є її різноманітні бібліографічні покажчики, котрі упорядковують і видають більшість відділів. Тих, хто цікавиться історією нашого краю, особливо приваблюють щорічні бібліографічні покажчики Краєзнавчого відділу бібліотеки під назвою «Знаменні і пам'ятні дати Херсонщини». Ця серія постійно виходить з 1973 року, невпинно стаючи як змістовнішою, так і кращою за своєю поліграфічною зовнішністю.
Чи не з самого початку серії її незмінним укладачем є одна з найдосвідченіших працівниць бібліотеки Ганна Павлівна Мокрицька, а відповідальним редактором Заслужений працівник культури України Л.І.Зелена.
Минулого грудня Краєзнавчий відділ порадував читачів та дослідників історії краю новим випуском бібліографічного покажчика на 2011 рік. У передмові до нього говориться:
«У даному випуску відображено документи та матеріали про історичні та культурні події в житті області, ювілеї уродженців краю та видатних діячів, життя яких пов'язане з Херсонщиною.
Мета посібника - допомогти працівникам органів державної влади, бібліотек, клубів, музеїв, засобів масової інформації, екскурсоводам, викладачам, громадським діячам, краєзнавцям у відзначенні знаменних і пам'ятних дат області».
У вступному слові до гарно виданого покажчика йдеться і про його структуру, вказується, якїм треба користуватись:
«На початку покажчика подано хронологічний перелік знаменних і пам'ятних дат на рік. В основній частині дати супроводжуються короткими текстовими довідками. Окремо подано хроніку подій за 2008 рік, що не ввійшла до бібліографічного посібника "Знаменні і пам'ятні дати Херсонщини на 2010 рік", а також ілюстрації до пам'ятних дат.
Перелік друкованих джерел вміщує Списи основних видань та матеріали з періодики за останні 10 років, в разі відсутності, або, якщо обмаль інформації за вказаний період, включаються матеріали за попередні роки». Наостанок укладач покажчика зазначає, що «літературу у бібліографічних списках розміщено у логічній послідовності або в алфавітному порядку. Відбір документів закінчено у вересні 2010 року».
У 2011 році покажчик рекомендує відзначити такі пам'ятні дати:
300 років з часу заснування Олешківської Січі (1711-1734), 225 років з часу освячення Свято-Катерининського собору у Херсоні (1786), 220 років з дня заснування міста Каховки (1791), 175 років з часу освячення Свято-Духівського кафедрального собору (1836), 90 років з часу заснування парафії української автокефальної православної церкви(1921), 90 років з часу заснування Державного архіву Херсонської області (1921), 75 років з часу заснування Херсонського обласного академічного українського музично-драматичного театру ім. М.Г. Куліша (1936), 40 років з часу відкриття Херсонського обласного театру ляльок (1971), а також дні народження знаних особистостей: художника Є.Я. Сагайдачного (125 років), письменника С.З. Божка (1 10років), поета, лікаря О.Г. Бутузова (70 років), поета, прозаїка П.І. Питалєва (70 років), письменника Б.А. Лавреньова (120 років), письменниці В.М. Нижеголенко (75 років), письменника, журналіста М.М. Гурепка (60 років), прозаїка, драматурга Дніпрової Чайки (150 років), прозаїка Д.О. Міщенка (90 років), генерал-поручика, будівника Херсона І. Ганнібала (275 років).
На жаль, чомусь у цьому докладному списку відсутня пропозиція відмічати 125-річчя з дня народження всесвітньо відомого поета, художника, теоретика літератури Олексія Кручених (1886-1968), ювілей якого гучно відмічають літератори, науковці, діячі культури у багатьох країнах світу. Тільки у Москві Музей В.В. Маяковського та Інститут Світової літератури Академії наук Російської Федерації сумісно вшановують пам'ять видатного авангардиста дводенною міжнародною науковою конференцією.
Та й Херсон тут не пасе задніх.
Думається, цей недолік укладач покажчика та його редактор якось виправлять у наступних випусках цього загалом корисного видання.
Ольга Шпак
// Вечерний Херсон. – 2011. – 24 февр. №15). – С.6.