Херсонська обласна
універсальна наукова бібліотека
ім. Олеся Гончара
ПН-ЧТ: 9:00-18:00
СБ-НД: 9:00-18:00
Меню розділу

Від укладача

Історія бібліотеки в усі часи була привабливою як для тих, хто присвятив частку свого життя служінню ЇЙ, так і для користувачів. Першим досліджувачем її був Михайло Євгенович Беккер (1842-1909). Енциклопедично ерудована людина, неабиякий організатор і господарник, керівник Міського управління і книголюб, він протягом майже 20 років свого життя обирався до складу дирекції бібліотеки, опікувався її справами.
М.Є.Беккер залишив нам у спадок не лише складені за його участю друковані каталоги на фонд бібліотеки, звіти про її роботу (літературна частина), оригінальну схему систематизації бібліотечного каталогу (фонду). Завдяки його праці "Краткий исторический обзор деятельности Херсонской общественной библиотеки за двадцать пять лет ее существования (1872-1897)" та текстів промов з нагоди 25-ти- і 30-тиріччя книгозбірні ми дізнаємось про її діяльність в перші десятиліття.
Продовжив цю благородну справу один з директорів Лев Грацианович Осинський ("Обзор деятельности библиотеки за 15 лет ее существования, (1897-1912)"). Якщо до того додати детальні звіти про роботу бібліотеки з 1885 по 1912 рік, то ми маємо досить повну картину діяльності установи у всіх її проявах.
Низький уклін і вічна пам'ять нашим попередникам за це.
Починаючи з 1913 по 1944 рік, коли бібліотека стала обласною, збереглися уривчасті відомості про її роботу, але й тих обмаль. Це були роки війн і революції, репресій і голодоморів. Постраждали від них не лише люди, а й книги, зникли документи.
У наш час відтворити історію книгозбірні спробували в 60-ті роки минулого століття та спромоглися лише до її сторіччя (1972 р.) видати у вигляді історичного нарису "Джерело знань".
Основним автором його був тодішній директор Олександр Миколайович Хропач. Йому зобов'язані і назвою нарису. До авторського колективу було включено Ольгу Іванівну Катушкіну як першого розробника теми та Ніну (Нехаму) Абрамівну Школьник як консультанта з питань наявності джерел.
До 120-річчя книгозбірні (1992 р.) було вирішено видати друге видання нарису з уточненнями, змінами, доповненнями. Пройшов час. Це скромне видання користується незмінним попитом у різних категорій користувачів. Адже сьогодні багато бажаючих звернутись до первинних документів. Та нам, фахівцям, відчутні недомовленості, прогалини. Щоб якось зменшити їхню кількість, вирішено скласти хроніку подій, які відбувалися в бібліотеці. Опрацьовано лише першу частину документів, які відтворюють події з 1885 по 1914 рік, частково з 1914 по 1927 рік. Щоб це зафіксувати, видаємо робочий варіант праці, далі маємо намір її продовжити і завершити. Це також сприятиме збереженню безцінних першоджерел – раритетів.
Для складання хроніки як першоджерела використані вже вище згадані документи. Проте цей вид матеріалу дає можливість докладніше, ніж в історичному нарисі, навести окремі фактичні події. А висновки і коментарі зробить сам користувач.
Вирішено до хроніки подій додати список осіб, які щорічно обиралися до складу дирекції та список почесних членів бібліотеки.
До складу дирекції спочатку обиралося 8 осіб, а з 1888 року – 12. Це освічені, інтелігентні люди. Більшість з них обіймали поважні посади, були навіть чинні або майбутні голови міського управління.
З числа директорів обирався директор-розпорядник, між іншими обов'язки розподілялися таким чином, що кожний виконував конкретну роботу, очолюючи окремі ділянки діяльності: опікувався окремими розділами фонду; організацією лекцій, літературних і музичних вечорів, виступів акторів; залученням коштів на потреби бібліотеки і т.п. Не всі витримували досить напруженої роботи і відмовлялися від громадських посад.
До числа почесних читачів, відповідно до статуту, зараховувались особи, які зробили для книгозбірні щось суттєве: пожертвували значні кошти чи гонорари за виступи, були засновниками бібліотеки, багато років безкорисливо пропрацювали у складі дирекції тощо. Ці списки складені мовою оригіналу (російською) щоб уникнути помилок у наведенні (розкритті) ініціалів окремих осіб. Поряд з прізвищами та ініціалами подані роки, протягом яких окремі особи входили до складу дирекції чи були почесними членами бібліотеки.
 

Календар подій

      1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
3031