Методичне забезпечення діяльності бібліотек
“Клуби за інтересами, читацькі об’єднання в бібліотеках” - на таку тему був проведений майстер-клас в Новокаховській ЦБС. Складовими майстер-класу були методичний моніторинг “Створення клубів за інтересами та читацьких об’єднань в бібліотеках”, засідання за круглим столом на тему “Коли клуб при бібліотеці популярний?”, прес-реліз “Клуби за інтересами: досвід бібліотек” та інтерактивна вправа “Мікрофон”, за допомогою якої були підведені підсумки майстер-класу.
Гарний досвід отримали бібліотекарі Білозерської ЦБС побувавши на районному семінарі на базі Олександрівської бібліотеки-філії. Тема семінару “Стратегічна співпраця бібліотек з громадськими організаціями, партнерами та владою – запорука успішного соціокультурного розвитку села”. Близько 100 користувачів: діти, люди пенсійного віку, представники різних професій та громадських організацій взяли участь у проведенні семінару, презентували свої творчі роботи, брали участь у вікторинах, інсценуваннях, диспутах, розповідали, що для них бібліотека, яке значення вона має для кожного жителя села. Запрошений на семінар голова сільської ради пообіцяв придбати для бібліотеки комп’ютер. До речі, коли, через деякий час ми завітали сюди знову, то в бібліотеці вже стояв комп’ютер.
Цікавим виявився ще один районний семінар, який вдало провели за допомогою Інтернету. Цей віртуальний семінар присвячений річниці Незалежності України “Збереження культурно-історичної спадщини України – складова діяльності бібліотеки”.
Побачити виставки творів народних умільців сіл Інгульця, Киселівки, поспілкуватись з бібліотекарями та читачами через скайп, надати методичні поради, дізнатись про враження від проведеного в новому форматі семінару - ось не все перелічене, що нам вдалося за допомогою нових можливостей Інтернет-центру.
Пройшов районний фестиваль “БібліоКіноФест“ БілоЗірки”. Сільські бібліотекарі представили для перегляду майже професійні відеозйомки. І це при тому, що не у всіх бібліотеках є фотоапарати, не кажучи вже про комп’ютери чи відеокамери. Присутні, мов зачаровані, спостерігали за перевтіленням звичайних бібліотечних працівників у героїнь фільмів, режисерами та сценаристами яких були вони самі. Створені відеоролики були розміщені для перегляду в соціальних мережах.
Оновлена і розширена Програма неперервної бібліотечної освіти діє вже декілька років в Херсонській ЦБС і супроводжує бібліотекарів протягом всієї трудової діяльності та включає різноманітні форми професійного навчання і професійної самоосвіти.
Останім часом було проведено:
- День спеціаліста (для завідувачів бібліотеками-філіями та функціональними відділами центральної бібліотеки) на тему “Проектно-програмна діяльність бібліотек”. Програма професійної зустрічі включала теоретичні нотатки “Сучасна бібліотека: робота в проектах різного рівня”, професійний блокнот “Проектно-програмна діяльність бібліотек: практичні поради”, огляд фахової періодики на означену тему та інтерактивне заняття “Ми пишемо проект та захищаємо його”. Слід зазначити, що питання написання проекту викликало інтерес у бібліотекарів-практиків і спричинило дискусію між присутніми. Завідувачки філій, колективи яких вже працюють за програмами, поділилися досвідом з колегами і розповіли про історію складання своїх проектів, шляхи вирішення проблем, пов`язаних з написанням грантів. Завершився День спеціаліста традиційним обміном думками та складанням переліку тем, які будуть розглянуті на наступному занятті.
- Лабораторія досвіду для головних та провідних спеціалістів ЦБС “Адвокація: поняття, сутність, провідні дії”, яка включала методичну консультацію “Адвокація бібліотек: засадні положення, мета, завдання”, під час якої було розкрито ряд питань (структурні компоненти адвокації, правила та інструментарій, основні кроки бібліотеки до успіху, ділове партнерство сучасних книгозбірень), оглядову інформацію “УБА сьогодні”, знайомство з нормативно-правовою базою бібліотек, практичні вправи на означену тему, професійний блокнот “На допомогу фахівцям-практикам” та методико-бібліографічний огляд літератури “На допомогу професійному самовдосконаленню” були змістовними та корисними для практичної діяльності фахівців.
Значна увага приділяється організації майстер-класів для молодих працівників Херсонської ЦБС.
Перше заняття “Сайт бібліотеки як обличчя книгозбірні” відбулося на базі Інтернет–центру ЦБ. Програма заняття включала консультативну годину “Сайт бібліотеки: створення, ведення та перспективи існування”, інтерактивне заняття “Шукаю інформацію”, огляд практичних матеріалів на означену тему, тестування молодих працівників та ін. Наприкінці відбулося традиційне обговорення практичної роботи кожної філії за напрямком подання інформації на сайт ЦБС.
Друге заняття “Знайомі незнайомці: малі форми бібліографії” відбулося на базі бібліотеки-філії № 19 і було присвячене проблемі сучасного підходу до складання бібліографічних списків, закладок.
Останнє заняття “Авторський масовий захід: причина для творчої наснаги” було проведене на базі бібліотеки-філії № 6, у ході якого присутні мали можливість прослухати змістовну консультацію “Традиційні та інноваційні форми масової роботи в бібліотеці”, взяти участь в інтерактивному спілкуванні з розглядом домашнього завдання та тестуванні.
Продовжувалась робота бібліотечно-інформаційної біржі “Професіонал”, в рамках якої проведено семінар-панельну дискусію: “Блоги, форуми, електронна пошта: спілкування користувачів, послуги бібліотеки”.
У ході семінару увазі присутніх було представлено дві консультаці: “Технології Web 2.0 – нові можливості розвитку бібліотечного середовища”, у якій розглядалися важливі аспекти діяльності сучасних бібліотек з використанням технологій Web 2.0, та “Бібліотеки в соціальних мережах”.
Другою частиною було інтерактивне спілкування, у ході якого присутні поділилися своїми думками та особистим досвідом з таких питань: “Блог як інструмент бібліотеки Web 2.0”, “Ютуб – простір для розміщення відеоінформації про бібліотеку”, “Бібліотека в соціальних мережах”.
На завершення учасники семінару ознайомились з новою формою популяризації книги та читання за допомогою інформаційних технологій – буктрейлером та умовами проведення загальносистемного конкурсу на кращий буктрейлер.
Наступний семінар був присвячений темі “Діалог з природою сучасною мовою”. Програма професійної зустрічі передбачала інтерактивне спілкування між завідувачами бібліотеками-філіями, начальником управління екології Херсонської міської ради і магістрантами кафедри екології Херсонського державного університету, у ході якого розглядалися важливі питання стосовно екологічного стану міста, зміни клімату Херсонщини і його впливу на здоров`я людини, стану питної води у місті, альтернативних енергозберігаючих ресурсів міста і області та інше. Також присутні мали можливість ознайомитись з основними напрямками екологічної роботи бібліотек України і зарубіжжя. Цікавим моментом семінару була скайп-конференція з колегами Чорноморської ЦБС (Крим).
Ніхто із присутніх не залишився байдужим до питань, які піднімалися під час Дня бібліотечного досвіду “Пошук. Творчість. Майстерність”, що пройшов в Генічеській ЦБС. Кожен із бібліотекарів ретельно готувався, щоб поділитися своїми спостереженнями, висловити свою думку і обмінятися практичним досвідом. Були розглянуті питання: Бібліотеки ЦБС: грані удосконалення; До скарбнички бібліотечного досвіду ( стан бібліотечного обслуговування користувачів); Передовий досвід свідчить – твори, впроваджуй , удосконалюй ( нове, цікаве, змістовне в бібліотечному обслуговуванні різних категорій користувачів); Калейдоскоп професійного досвіду: проведення різних форм масових заходів; “ Сценарії – фактор успіху”; Нове , цікаве – у практику бібліотек ; “ Заохочуємо творчу думку”; Корисне чтиво: професійна література на допомогу бібліотекарю.
Великоолександрівська ЦБС продовжувала практику проведення заходів по підвищенню кваліфікації на базі сільських бібліотек-філій. Так, майстер-клас “Творчі акції як основа позитивного іміджу бібліотеки” проведено на базі Трифонівської бібліотеки-філії у День захисту дітей. Учасники навчання мали змогу взяти участь у заходах, підготовлених спільними зусиллями сільської ради, загальноосвітньої школи, сільського Будинку культури та бібліотеки: свято під відкритим небом “Ми родом з дитинства“, флеш-моб “Стань другом бібліотеці”.
Методико-бібліографічним відділом започаткована діяльність школи неперервної бібліотечної освіти “Я – професіонал”. Основним завданням стало – через сім модулів, які охоплюють різні напрямки бібліотечної діяльності, поставити на новий щабель професійну діяльність бібліотекарів, розповісти про ази бібліотечної професії новопризначеним працівникам, викликати бажання втілювати нові ідеї, самовдосконалюватись, міняти стереотипи у найчисленнішої групи бібліотечних працівників, яким ще досить далеко до пенсійного віку і є достатній стаж бібліотечної роботи.
Перший модуль “Бібліотеки ХХІ століття” складався із заходів різного рівня:
- обласні - навчання у Регіональному тренінговому центрі на базі Херсонської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Олеся Гончара;
- районні - міжрайонний День фахівця “Моделюємо успіх: бібліотека, читач, бібліотекар” за участю колег з Високопільської ЦБС; День теорії та практики “Бібліотечне краєзнавство: від традицій до інноваційного пошуку”, в програму якого входила скайп-презентація від завідувача краєзнавчого відділу Херсонської обласної наукової бібліотеки ім. Олеся Гончара, віртуальна подорож “Найкращими краєзнавчими сайтами та блогами бібліотек України” та інші заходи.
Як свідчить практика, дієвими і просто необхідними є різноманітні методи вивчення професійних, людських якостей бібліотечних працівників сільських та селищних бібліотек-філій. Показовими виявились і міні-тест “Творчий потенціал сільського бібліотекаря”, анкетування “Бібліотекар: пошук формули успіху”, листи вивчення ефективності заходів з підвищення кваліфікації. Висновком таких вивчень є, по-перше - “кожна людина – особистість…”, по-друге - “всі працівники хочуть бути попереду…” і не хочуть “бути схожими на інших”, а по-третє - частенько в таких дослідженнях можна знайти раціональне зерно, нову ідею, стають зрозумілими завдання плану роботи наступного року. Так, багато зауважень, міркувань, пропозицій викликало бліц-інтерв’ю “Я – директор ЦБС”. Одні сприйняли це як жарт, відповіді були з тонким гумором, інші миттєво прийняли запропоновану роль, обов’язки і варіанти вирішення різних проблем.
Своєрідним підсумком роботи ЦБС є стендова презентація “Бібліотечний простір” (у фото цього розділу широка географія – це бібліотеки Миколаївської області, бібліотеки Криму, Херсонщини); “Сільська бібліотека: знайомство зблизька (на фото представлені сільські та селищні бібліотеки Великоолександрівської ЦБС); “Нові стандарти бібліотечної професії” (фоторепортаж про участь ЦБС в заходах обласних бібліотек).
Теми модулів “З комп’ютером на ти” (апаратне оточення комп’ютера, програмне забезпечення, інтернет-пошук, створення презентацій, створення та наповнення сторінок в соціальних мережах, сканування та розпізнавання документів) і “Від простого – до складного” (бібліотечна документація, робота з фондом, індивідуальна робота з читачем, масові заходи) відпрацьовувались в режимі індивідуальних консультацій, практичної допомоги, методичних рекомендацій як працівникам сільських бібліотек, так і працівникам ЦРБ та ЦБ для дітей.
Модуль “Самоосвіта – основа професійного росту” наповнили як традиційні для ЦБС заходи, так і започатковані в минулому році:
- 2 випуски методичних рекомендацій “В робочу папку спеціаліста”, в які ввійшли календар знаменних та пам’ятних дат та сценарії з досвіду роботи працівників центральної районної бібліотеки, колег інших бібліотек;
- огляди бібліотечної преси “Бібліотечний калейдоскоп” (“Бібліотечний форум”, “Бібліотечна планета”, “Шкільна бібліотека”);
- рекламні буклети із серії “В банк бібліотечних ідей” (“Увага! Коти в бібліотеці”, “Week-end в інтернеті”, “Школа – скарбничка “Самоцвіт”);
- виставка “Інформпростір” (“Бібліотеки 2012: партнерство без кордонів”, “Роль бібліотеки в українському суспільстві”, “Секрети бібліотечної майстерності”, “Увага! Ідея”);
- 4 випуски буклетів із серії “Віртуальний бібліотечний туризм” (маршрут перший “Бібліотекарю – професіоналу – методичні поради”, маршрут другий “У світі професій”, маршрут третій “Про все на світі”, маршрут четвертий “Ігри люблять всі на світі”).
Модуль “Бібліoпланета” наповнився участю в фестивалях, конкурсах, грантах та ін. Здобутками цього року стали: обласний фестиваль молодіжного читання “Відкрий свою книгу” (1 місце за презентацію бібліотечної ідеї “Замов письменника”); обласний фестиваль “Бібліотечна палітра” (3 місце за презентацію бібліотечної ідеї “Школа неперервної бібліотечної освіти “Я – професіонал”); участь у конкурсі Херсонського обласного бібліотечного товариства “Я – бібліотекар?!” (на конкурс подано два відеоролика від Малоолександрівської та Чкаловської сільських бібліотек-філій); участь у конкурсі Херсонського обласного бібліотечного товариства “Місце зустрічі – бібліотека” (2 місце за матеріали про роботу клубу “Недільна світлиця”); конкурс “Бібліотечний Фен-Шуй” від УБА та програми “Бібліоміст” (відправлено матеріали про дизайнерські рішення в інтер’єрі центральної районної бібліотеки та Чкаловської сільської бібліотеки-філії); марафон “БібліоКоровайФест” від програми “Бібліоміст” (відправлено фото коровая місцевої майстрині Антонюк В.М., яким пригощали під час відкриття інтернет-центру в центральній районній бібліотеці); конкурс проектів “Сучасна бібліотека йде в люди” (проект “Швидка бібліотечна допомога”).
Модуль “Бібліовізити”. Протягом року організовано 30 виїздів до сільських бібліотек-філій з перевіркою роботи, наданням методичної та практичної допомоги.
Організовуючи методичну роботу, працівники районної бібліотеки завжди пам’ятають, що методична допомога – це не самоціль, вона вимірюється не кількістю проведених семінарів, виїздів або консультацій, а своїми результатами, тим, наскільки збільшилось число читачів, як організована популяризація літератури в бібліотеках, як зросло творче ставлення бібліотекаря до своєї справи.