Херсонська обласна
універсальна наукова бібліотека
ім. Олеся Гончара
ПН-ЧТ: 9:00-18:00
СБ-НД: 9:00-18:00

Останній кобзар

05.07.2023

Гуде в Україні бандура,

Дзвенить і грає, крізь віки

Така вже пісенна натура,

Такі вже люди – козаки.

Бандура, як душа народу

Сміється, плаче, гомонить.

Безсмертна, як жива природа

Між люди музика летить.

                 Ніколаєв Ю.

7 липня виповнюється 145 років від дня народження одного з найвидатніших українських кобзарів початку ХХ століття – Івана Йовича Кучугури-Кучеренка (1878-1937). Заслуги митця перед українським народом унікальні. Він був першим учителем гри на бандурі в музичній школі композитора М. Лисенка та найкращим репрезентантом кобзарського мистецтва в Україні. Саме він першим виніс народний інструмент на професійну театральну сцену та показав його широкому українському загалові. А також Іван Йович виніс козацьку співочу культуру за межі України: до Польщі, Латвії, Кавказу, Білорусі тощо.

Для покоління сучасників він був взірцем народних співців-музикантів. Здібна, обдарована натура Івана Йовича, творчі таланти, вишукано проста манера поведінки та неймовірна артистичність прихиляли серця широких кіл української громадськості до мистецького надбання незрячих мандрівних бандуристів. Сенсаційний сценічний успіх І. Кучугури-Кучеренка змусив багатьох митців переосмислити своє ставлення до народної творчості. Під впливом мистецтва Івана Йовича, його невтомної подвижницької роботи десятки молодих людей взяли до рук бандури та захопилися кобзарським виконавством, спричинивши його повсюдний масовий розвиток.

І. Кучугура-Кучеренко – то ціла кобзарська епоха. Усе життя він дотримував зв’язків із найкультурнішими синами української нації: істориками, письменниками, ученими, артистами, поетами. Іван Йович листувався з найкращими представниками вітчизняної інтелігенції: Д. Яворницьким, М. Вороним, М. Сумцовим, Т. Чупринкою, Д. Багалієм, П. Мартиновичем та іншими. Ця багатюща переписка, а також афіші, різні літографії та сотні рецензій могли б стати цінним матеріалом та прислужитися для дослідження справжньої історії кобзарства в Україні тих буремних часів, але всі вони, як і сам митець, на жаль, були нещадно знищені НКВС.

Дізнатися більше про життєвий та творчий шлях кобзаря  ви можете, перейшовши за посиланням Іван Йович Кучугура-Кучеренко

 

Календар подій

     1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11121314151617
18192021222324
252627282930