3D принтер у Херсонській бібліотеці
Можливістю на власні очі побачити, як працює надсучасний 3D принтер, скористалися близько сотні херсонців. «Диво техніки» Херсонській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Олеся Гончара дісталося завдяки тісній співпраці співробітників відділу документів іноземними мовами з посольством США в Україні у рамках проекту «Вікно в Америку». Для того, аби розповісти про принцип роботи пристрою та навчити цій справі всіх охочих, навіть експерта до Херсона запросили.
- На моє тверде переконання, саме такі технічні новинки – це майбутнє людства, - говорить представник фірми, яка на території України займається реалізацією 3D принтерів Володимир Нальотов. – Зараз у США та країнах Європи активно використовують таку техніку для виробництва іграшок, запчастин, ювелірних виробів і навіть людських органів. Все, що для цього необхідне, це 3D обладнання, об’ємна комп’ютерна модель майбутнього виробу (створюється за допомогою спеціального програмного забезпечення) та відповідний матеріал. Те, на що раніше йшли місяці, сьогодні можна виготовити за декілька годин.
Швидкість роботи технічної новинки змогли оцінити й відвідувачі лекції. Адже значну частину часу експерт відвів демонстрації саме практичних можливостей устаткування. Так, на очах у присутніх принтер надрукував об’ємну абревіатуру «WOA» розміром 10*71*23 мм всього за 26 хвилин. Сам процес виглядав дійсно вражаюче!
Не надивується новим надбанням і завідуюча відділу документів іноземними мовами Олена Мащенко. «Кожного року керівники проекту надають список речей, придбання яких вони готові фінансувати, - розповідає вона. – А ми вже обираємо те, що нам потрібне».
За словами Олени Олексіївни, про 3D принтер почали мріяти ще рік тому. Спочатку його хотіли використовувати для того, аби допомагати військовим, котрі під час бойових дій втратили кінцівки. Адже на такому принтері в Європі навіть протези друкують! Але потім виявилося, що запропонована модель призначена для виготовлення об’єктів з пластику, який для таких цілей не підходить. Відтак, вирішили: друкуватимуть сувенірну продукцію для популяризації туристичного потенціалу Херсонщини. Також на одному з занять виявилося, що речей, які може виготовляти 3D принтер, вкрай потребують маленькі херсонці з вадами зору.
- На останнє третє заняття ми навмисно запросили вихователів Херсонських ясел-садка № 22 компенсуючого типу для дітей з вадами зору, - зазначає Олена Мащенко. – Тепер ми готові безкоштовно допомагати їм у виготовленні необхідних деталей.
Соціальну важливість такої співпраці підтверджує присутня на лекції вчитель-дефектолог дошкільного закладу Ольга Тютюнник. «Дітям з фізичними обмеженнями дуже потрібна така допомога, - говорить вона. – Макети речей, які оточують нас у повсякденному житті, допомогли б малюкам через тактильні відчуття пізнавати світ».
Використовуватимуть 3D принтер і у навчальних цілях. Зокрема, планується налагодити тісну співпрацю зі студентами та викладачами херсонських ВНЗ, аби вони не «на пальцях» вивчали можливості застосування сучасних технологій.
До слова, інформаційний центр «Вікно в Америку» на базі відділу документів іноземними мовами ХОУНБ працює з 2003 року. За час співпраці вдалося отримати понад 10 одиниць комп’ютерної техніки, 6 айпадів, інтерактивну дошку з відеопроектором, телевізор із функцією 3D, інтерактивний стіл. За американські кошти також зроблено ремонт у приміщенні центру та облаштовано опалення. Олена Мащенко переконує, що таке технічне оснащення допомагає залучити до бібліотеки читачів, адже процес пізнання стає цікавішим. «Утім, на досягнутому ми не зупинимося, - запевняє вона. – Уже цієї осені отримаємо ще подарунки від іноземних колег – 3D сканер та 3D ручки. Такий комплект удосконалить робочий процес й допоможе розширити сфери застосування наявного обладнання».
Ольга Ющенко
Новий день. – 2016. – 11 трав. (№20). – С. 16.