Херсонська обласна
універсальна наукова бібліотека
ім. Олеся Гончара
ПН-ЧТ: 9:00-18:00
СБ-НД: 9:00-18:00

Час ультиматумів

Меню розділу

Від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну не припиняються розмови про можливий мирний діалог між Москвою і Києвом. Однак жодна зі сторін не готова сісти за стіл переговорів. Київ відхилив пропозицію Путіна на переговори, поки його війська обстрілюють та знищують об'єкти інфраструктури, проводять масовані обстріли житлових районів українських міст та селищ із використанням артилерії, реактивних систем залпового вогню та балістичних ракет. Водночас, країна агресор не проти переговорів, але у цих переговорах повинна враховуватися насамперед позиція Росії, що напала на Україну. "Переговори можуть бути тільки на основі врахування російських "законних" інтересів, російських "законних" занепокоєнь, які ми довгі-довгі роки викладали, позначали в діалозі з нашими західними колегами, включаючи наші відносини з НАТО" – Сергій Лавров.

Переговори про закінчення війни Україна та Росія вели на рівні делегацій. Відбулося чотири очні раунди (останній – 29 березня в Туреччині). Крім того, делегації зустрічалися у відеоформаті. У травні переговорний процес було припинено, бо з російського боку немає конкретики, яку можна було б обговорювати, пояснювали в Офісі президента України...

"Росія не відкрита до ніяких переговорів, на офіційно переговорних майданчиках пропонує лише ультиматуми. Тобто, визнання окупованих територій в обмін на припинення атаки на українську інфраструктуру. Якщо ж, Україна не пристане на ці умови, РФ пропонує сісти за стіл переговорів, вигравши час для перемир'я , навіть не перемир'я, а тимчасового припинення вогню, щоб модернізувати армію та йти далі"..

30 вересня Путін у зверненні, присвяченому незаконній анексії українських територій, висунув вимогу до України припинити вогонь і негайно сісти за стіл переговорів, водночас відкинувши, що повернення Україні її територій буде на порядку денному.

У відповідь президент України Володимир Зеленський заявив, що Україна хоче досягти домовленості з РФ, але з нинішнім президентом це неможливо. "Він не знає, що таке гідність і чесність. Тому ми готові до діалогу з Росією, але вже з іншим президентом", – сказав він. 4 жовтня Зеленський ввів у дію ухвалене 30 вересня рішення Ради нацбезпеки і оборони, у якому офіційно констатують "неможливість проведення переговорів із Путіним".

30 жовтня міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що Росія готова до переговорів. Формула миру, яку просуває керівництво України, по свій суті є «чистим ультиматумом» Росії. Він нагадав, що Росія готова домовлятись лише з врахуванням «реалій, які зараз склалися на землі», тобто визнати російську окупацію українського Криму і ще чотирьох областей.

Лавров повторив фейки російської пропаганди про те, що у Києві «нацистський режим» начебто планував «винищити все російське на тих землях, які й в Криму, і в Новоросії освоювалися, облаштовувалися та обживалися російськими людьми століттями».

У листопаді на саміті G20 на Балі Зеленський озвучив українську «Формулу миру!» Президент зазначив, що не варто пропонувати Україні компроміси із совістю, суверенітетом, територією та незалежністю.

Україна може обговорити з Росією припинення війни тільки в тому разі, якщо предметом обговорення стане мирний план, запропонований президентом України Володимиром Зеленським. Цей план складається з 10 пунктів і передбачає повне припинення вогню, виведення всіх російських військ з території України, повернення до кордонів 1991 року і відшкодування завданих Росією збитків.

"Формула миру" включає 10 пунктів:

  1. Радіаційна та ядерна безпека.
  2. Продовольча безпека.
  3. Енергетична безпека.
  4. Звільнення всіх полонених і депортованих.
  5. Виконання Статуту ООН і відновлення територіальної цілісності України та світового порядку.
  6. Виведення російських військ і припинення бойових дій.
  7. Повернення справедливості.
  8. Протидія екоциду.
  9. Недопущення ескалації.
  10. Фіксація закінчення війни.

Російська Федерація, звісно, відкидає мирну програму українського президента і вимагає провести переговори на своїх умовах “з урахуванням нових геополітичних реалій”, які, по суті, означають капітуляцію України і повну втрату тимчасово окупованих територій.

Згідно з даними соціологічного дослідження компанії КМІС, 87% жителів України виступають категорично проти будь-яких поступок заради завершення війни, і тільки 9% респондентів загалом готові до поступок в обмін на мир.

У свою чергу, мирний план Зеленського підтримали країни Європейського Союзу, Велика Британія, США, Канада та низка інших держав. Багато західних лідерів вважають, що результат цієї війни має вирішуватися за столом переговорів, однак підштовхувати Київ до старту мирного діалогу між Україною і Росією ніхто не буде.

Переговори повинні базуватися на здоровому глузді та бути такими, щоб можна було напрацювати чесне рішення в інтересах людей і національної державності України. Для України головним пріоритетом є мир, для Росії — війна. Наш мирний план дійсно є мирним, тому що він стосується закінчення війни та передбачає побудову майбутньої системи міжнародної безпеки.

Заморожування конфлікту вигідне для РФ, вони не прагнуть миру, а розпочнуть підготовку до наступної, масштабнішої війни, і будуть розганяти реваншистські настрої у своєму суспільстві. Ми не погоджуємося на жодні ультиматуми російської сторони і боротимемося до кінця.

Україна у вогні війни за свободу: Хроніка

Календар подій

      1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
3031