Пухнастий «терапевт» у бібліотеці
Минулими вихідними в Херсонській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Олеся Гончара відбулася презентація дитячої книги «Привіт, я – Кі-мі-ко!»
Головною героїнею віршів і акварельних ілюстрацій стала собака породи акіта-іну на прізвисько Кіміко, яка вже майже рік «працює» в бібліотеці каністерапевтом (латиною canis – собака). Каністерапія – це доволі поширений у світі метод медичної та соціальної реабілітації, заснований на безпосередньому спілкуванні з собаками. Відзначимо, що Херсонщина стала майже піонером цього напряму терапії в країні.
Із початку лютого такі сеанси «собакотерапії» стартували в бібліотеці. Спочатку це був лише експеримент, пробне заняття для невеличкої групи дітей із особливими потребами. Але з часом проект «Читаємо з Кіміко» розвивався, заняття стали постійними. Читання з собакою зацікавили також батьків, чиї діти мали проблеми з читанням або просто не проявляли цікавості до книги. Тепер у бібліотеці є постійне коло відвідувачів, які не пропускають жодного сеансу. Як розповідає куратор проекту, завідувачка Центру обслуговування користувачів з особливими потребами Оксана Шестакова, каністерапія дійсно має позитивний вплив на емоційний і фізичний стан дітей. Так, у рамках експерименту відвідувачам вимірювали артеріальний тиск до спілкування з собакою та після. І виявилося, що після сеансу «собакотерапії» в дітей нормалізовувався тиск, а серцебиття ставало спокійнішим. До того ж, такі заняття дають великий поштовх до соціалізації «особливих» діток – першим словом 10-річного хлопчика з ДЦП, який практично не розмовляв, стало «Кіміко» – ім'я пухнастого терапевта. Читаючи собаці, дехто навіть позбавляється заїкання. У бібліотеці хочуть, щоб у подальшому на заняттях був присутній логопед або терапевт, аби відслідковувати результати занять.
Приходять на читання з акітою і з метою позбавитися страху перед собаками, адже ця порода дуже спокійна та дружелюбна. Для однієї з відвідувачок лише побачити собаку було великим стресом. Але поступово, з кожною зустріччю дівчинка почала проявляти інтерес до собаки. Трохи менше, ніж за рік, страх перед собаками повністю зник. Як зазначила Оксана, позбавлятися страху перед собаками приходять навіть підлітки та дорослі. Проект «Читаємо з Кіміко» продовжуватиме функціонувати (записатися на заняття можна на сайті Гончарівки чи на сторінці у Фейсбук), а на початку наступного року на базі курсів української мови, які щосуботи працюють у бібліотеці, стартує ще один проект – «Вивчаємо українську з Кіміко».
Анастасія МАТЮХІНА
Гривна. – 30 октября – 6 ноября 2019 г. – № 44 (1295). – с. 8.